Eğitim Sen "LGS İptal edilmelidir"

Pandemi şartları nedeniyle en çok etkilenen eğitim hizmetlerine yönelik Eğitim sem Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya'dan , çarpıcı bir öneri geldi.

Eğitim Sen "LGS İptal edilmelidir"
banner686

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, Pandemi sürecinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iyi yönetilemediğini öne sürdü.  Eğitimin insanların temel hakkı olduğuna vurgu yapan Kaya açıklamasında iu görüşleri aktardı;

"Pandemi bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşamın her alanını olumsuz etkilemiştir. Olumsuz etkilenen alanlardan bir tanesi de şüphesiz ki eğitim hizmetleri olmuştur. 
Türkiye’de pandemi süreci MEB tarafından doğru yönetilememiş, milyonlarca öğrencimiz en temel insan hakkı olan eğitim öğretim hakkından mahrum bırakılmıştır. Okullar yüz yüze eğitime yaklaşık bir buçuk yıl kapatılmış, eğitim ailelerin olanakları ile uzaktan ve internet ortamında yapılmaya çalışılmıştır. İnterneti erişimi bulunmayan, tableti, bilgisayarı olmayan yoksul emekçi aile çocukları eğitim öğretime ulaşamamış,  bu süreç yoksul öğrencilerimiz açısından eğitimde tam bir fırsat eşitsizliğine neden olmuştur. 
Okulların bir buçuk yıl kapalı kaldığı ve uzaktan eğitime erişimin eşit olmadığı koşullarda LGS’nin yapılmasının tek bir amacı vardır. Bu da parası olanın özel okul ve etütler de eğitim alan öğrencilerin başarılı olmasına ve nitelikli okullara yönlendirilmesine yöneliktir. 

"YAŞANAN EŞİTSİZLİKLER NEDENİYLE LGS İPTAL EDİLMELİDİR"
LGS de sorulan sorular incelendiğinde matematik sorularının zorluk derecesinin oldukça yüksek olduğu, belirleyici olan bu soruları düzenli eğitim öğretim görmeyen öğrencilerimizin doğru yanıtlaması mümkün değildir.  Bu süreçte eğitim öğretime ulaşamayan yoksul emekçi ailelerin çocukları başarısızlığa mahkûm edilmiştir. 
Özel okullar, etüt ve dershaneler bir biçimde yüz yüze eğitime devlet okullarına göre daha fazla devam etmiştir. LGS sorularını çözmek bu nedenle özel okul, etüt ve dershaneler de eğitim alabilen öğrencilerin avantajına dönüşmüştür. Yaşanan bu fırsat eşitsizliği nedeniyle LGS iptal edilmeli, bütün ortaöğretim okullarının niteliği eşitlenerek, eğitim nitelikli ve kamusal hak olarak bütün öğrencilerimize eşit sunulmalıdır. Böylelikle nitelikli lise projesinden vazgeçilmeli, her öğrenci evine en yakın liselerde eğitim öğretim görmelidir. 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2021, 20:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nadir
Nadir - 6 ay Önce

Türkiye'de sistem tamamen çürümüş ve çökmüş durumda.İmkan olsa ve son 10 yılda devlet eliyle yapılmış tüm işlemler iptal edilebilse. Buna seçimler referandumlar da dahil.

banner785
SIRADAKİ HABER