Emeklilerden "Zam" tepkisi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi İyiyürek, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisine yapılan yüzde 5 ve yüzde 6 zammın milyonlarca emekliyi şoka soktuğunu ifade ederek,” Ne yazık ki, emekli kardeşlerimizin çilesi hala bitmemiş. Yetersiz zam emeklinin yüzünü güldürmedi.” dedi.

Emeklilerden "Zam" tepkisi
banner686

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi İyiyürek, hükümetin milyonlarca emeklinin sosyal yaşamına etki edecek zam oranının yetersiz kaldığını belirterek,” Ne yazık ki, yüzde 5 ve yüzde 6 oranında verilen zam hayal kırıklığı yarattı. Çilesi hale bitmeyen emekli kardeşlerimizin yüzü yine gülmedi.” dedi.

Her yıl temmuz ayında gerçekleşen zammın hükümet tarafından açıklanmasından sonra zam oranına duyulan tepki zincirine Türkiye Emekliler Derneği de dahil oldu. Derneğin Adana Şube Başkanı Seyfi İyiyürek, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada zam oranını değerlendirdi.

Yerel seçimlerden sonra piyasada satışa sunulan ürünlerin zam yağmurundan nasibini aldığını kaydeden ve bu zamlardan dolayı emeklinin sırtına daha da ağır yükler bindiğini kaydeden Başkan İyiyürük, şunları söyledi:

“Yerel seçimden sonra zam furyası başladı. Çaya, şekere, doğal gaza, petrole yapılan zamın ardı arkası kesilmiyor. Ve bu zamların peşine bir çok kelamin de dahil olacağı ifade ediliyor. Bu şu demektir: İğneden ipliğe zam gelecek. Bu zamlara karşı direnen ve onurlu yaşamını sürdüren emekli kardeşlerimiz ne yazık ki, beklediği zam ile karşılaşamadı. SSK ve Bağ-kur emeklisine verilen yüzde 5, memur emeklisine verilen yüzde 6 oranındaki zam yetersiz kaldı. Emeklilerimizin mutfağında ki yangın sönmedi. Mutfağa giren emeklinin temel gıda maddelerindeki zam yüzde 40-50’leri aştı. Üstelik bu gıda artışı yıl sonuna kadar da süreceği hesaplandığında özellikle gıdaya para yetiştirmeye çalışan emeklilerimizin durumu daha da ağırlaşacaktır. Ama emekliye verilen zam yüzde 5 ile yüzde 6’da kaldı. Bu zam emeklilerimizi tatmin etmedi. Zam altında acıyla kıvranan emekli kardeşlerimizin çilesi hala bitmedi. Verilen bu zam milyonlarca emekli kardeşimizin yüzünü güldürmediği için verilen zammı kınıyoruz.

“SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ”

Biz daha önce de belirtmiştik. Emeklilere verilen zamda seyyanen zam sistemi çalıştırılmasını istemiştik. Seyyanen zam eşitlik ilkesini getirir ve herkes eşit oranda zam alır. Böylece emekliler arasında zam eşitsizliği de yaşanmamış olurdu.”

KARALAR’A ÇAĞRI

TÜED Adana Şube Başkanı Seyfi İyirük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a da bir çağrı yaparak, şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Karalar, seçimden önce derneğimizi ziyaret etmiş ve emeklilere suyun fiyatının indirileceği sözünü vermişti. Ne yazık ki, sözünü tutmadı. Kendisinden sözünü tutmasını ve suyun fiyatını düşürmesini bekliyoruz. Emeklilerimiz derneğe geldiklerinde şikayetlerini bizlere iletiyorlar. Bizler de kendisine durumu aktarıyoruz ve su fiyatlarının indirilmesini bekliyoruz.” 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit Kanıyaş
Halit Kanıyaş - 2 yıl Önce

Sayın başkan emeklinin şuan içinde bulunduğu durumu emekliye verilen zammın oranı üzerinden ifade etmiş .ağzına sağlık.Dikkat edilirse verilen zam diyor , alınan zam demenin zamanı geldi diye düşünüyor ve buna uygun bir örgütlenmenin çabası içinde olmamız gerektiğine inanıyorum.

Hasan KARAOGLU
Hasan KARAOGLU - 2 yıl Önce

Sisteme yıllar önce dahil etildik. Şimdi bu sistemden çıkmanın mücadelesini hep beraber yapalım.

Hasan güllüler
Hasan güllüler - 2 yıl Önce

Sayın başkan aktif durumda olduğunuz müddetçe.karaları ikna edip su fiyatlarını indiddireceginizden eminim yeterki üstüne üstüne gidin

Mustafa köklüer
Mustafa köklüer - 2 yıl Önce

Söyleyecek bisey yok eleştirilecek birşey varsa temsil edilemememiz sonrada yönetimi suçluyoruz hangi gun emeklire dernekleri bir araya gelerek bir acıklama yaptıniz kinadiniz çok hile zam vermişler insanlar hakettigi gibi temsil esilir ve yaşarler tşk

Mustafa Tozkoparan
Mustafa Tozkoparan - 2 yıl Önce

Temsil den kastınız yapılan zam oranını duyurmak ise bunu bütün haber organları yapıyor. Mücadele için ne yapıyorsunuz siz bizlere bunu söyleyin dinliyoruz kulağımız sizde .

Oguzhan Kozacıoğlu
Oguzhan Kozacıoğlu - 2 yıl Önce

Sayın Başkan, Aile yardımı emekliyede verilsin diye bir çalışma vardı sanırım. Bu konunun üzerinde durulması önemli, binlerce malulen emekli olmuş memur emeklisi var, hatta bir çoğuda genç emekliler, ben 35 yaşındaydım mesela emekli odugumda cocuklar ilkokula gidiyordu üstelik. Bir sürü mesele bunlarıda memur sendikalarıyla istişare ederek bir ortak çözüm bulursanız iyi olur.

Halil okur
Halil okur - 2 yıl Önce

Emekli kardeşlerim hakkımızı ostiyoruz

SIRADAKİ HABER