banner735

“Gelecek nesillere yaşanası bir Dünya bırakabiliriz”

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, Dünya çevre Gününde tekellerin Dünyayı katletmeye devam ettiğini söyledi.

“Gelecek nesillere yaşanası bir Dünya bırakabiliriz”
banner686

Tatar, Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada “5 Haziran 1972 tarihinde Stocholm`de toplanan Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı`nın, "İnsanın, hürriyet, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları sağlayan onurlu ve refah içinde bir çevrede yaşaması temel hakkıdır." kararından bu yana 43 yıl geçti.  Sermayenin bitmek tükenmek bilmeyen kar hırsı, 5 Haziran Dünya Çevre Gününün 43. Yılında da yaşam çevremizi yok etmeye devam ediyor” dedi.

İklim değişikliğine yol açan gazların salınımının kontrol altına alınamayıp ekolojik dengenin bozulmasının artarak sürdüğüne dikkat çeken Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, “Dünya kullanılabilir sularının yarısı kirletiliyor, ormanlar, tarım alanları hızla yok ediliyor” uyarısında bulundu.

“KAR HIRSI ÇEVREYİ KATLETMEYE DEVAM EDİYOR”

Tekellerin kar hırsının dünyanın dört bir yanında çevreyi katletmeye devam edeceğini öne süren Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar sözlerini şöyle sürdürdü;

banner625
“Bio-akaryakıt ile ‘çevreci‘ bir maske altında tarım alanları tekellerin ihtiyacına göre düzenlenecek ve milyonlarca insan açlıkla yüz yüze bırakılacaktır. Gözü dönmüş bir kar hırsıyla, ‘sınırsız büyümeyi hedefleyen ekonomilerin talanı sürecek. Plansız kentleşme, fosil yakıta dayalı üretim modelleri, hızla artan nükleer ve kimyasal atıklar, genetiği değiştirilmiş organizmalar, termik ve nükleer santraller  ‘gelişme‘ olarak  tüm insanlığa dayatılmaktadır.  Sermayenin önündeki tüm engellerin kaldırıldığı Türkiyede de; doğal, tarihi ve kültürel varlıklarının yok edilmesi, yer altı ve yerüstü kaynaklarının talan ve işgali, ülke değerleri olan nehirlerin, ormanların, kıyıların ve su alanlarının ipotek altına alınması süreci hızlanarak, ülke giderekyaşanabilir olmaktan çıkarılmaktadır”

“SAĞLIKLI VE GÜVENLİ BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKI HAYAT BULMUYOR”

Bir yandan küresel iklim değişikliği dünyayı etkilerken,  öte yandan Anayasada güvence altına alınan  sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkının Türkiye‘de hayat bulmadığını ifade eden Tatar sözlerini şöyle sürdürdü;

“Afet riskli yaşam çevrelerimizi güvenli hale getirecek önlemler yeterince alınmıyor, ranta dayalı, bilimsel verilerden uzak çarpık kentleşmeler devam ediyor;  imar, afet, kentleşme, madencilik, enerji, çevre, tarım, orman, kıyı, turizm  alanlarına yönelik yanlış politika ve yasal düzenlemeler ile sularımızın, yer altı zenginliklerimizin, doğal, tarihî ve kültürel varlıklarımızın yok edilmesine, yağma ve talanına devam etmektedir.  Bir yandan enerji ihtiyacı ve dışa bağımlı olmayalım bahanesiyle nehirlerimiz, derelerimiz satışa çıkarılıp HES‘lerle doğal çevre ve  suyun insan hakkı olması yok edilirken, diğer taraftan dışa bağımlı, çevre felaketleri yaratan nükleer santrallerin, termik santrallerin kurulması yaygınlaştırılmaktadır.  Ülkenin dörtbir yanında, HES`ler, siyanürlü altın ve gümüş işletmeleri ile, termik santrallerle, kültürel ve tarihi değerlerimizi yok eden barajlarla, susuzlaştırılan derelerimiz ve tarım alanları, imara açılan ormanlarımız, afet riski altındaki kentlerimiz ile doğal çevremiz, yaşam alanlarımız sürdürülebilir kalkınma adına daraltılmaktadır”

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar son olarak “TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak 5 Haziran Dünya Çevre Gününde bir kez daha ifade ediyoruz ; gelecek kuşaklara yaşanası güzel bir dünya bırakmak mümkündür” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz