Genç avukatlar ruhsatlarını aldı

Adana Barosunda 4 stajyer avukat, düzenlenen törenle ant içerek avukatlık mesleğine ilk adımını attı.

Genç avukatlar ruhsatlarını aldı
banner686

Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda yapılan Ant İçme Töreni’ne Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Baro Genel Sekreteri Av. Semih Gökayaz Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Nevzat Elçi, Av. Furkan Kılıç, Av. A. Duygu Özgüven stajyer avukatlar, yakınları ve meslektaşlarımız katıldı.

Törenin açılışında konuşan Baro Başkanı Av. Veli Küçük, gündeme ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Ramazan Bayramı öncesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Adalet Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Yargı Reformu Stratejisi” ni açıkladığını hatırlatarak; Yargıyı içinde bulunduğu töhmetlerden kurtaracak bir düzenleme olmadığı sürece yargı reformu sözcüğünün de bir anlamı olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanının, sadece yurt dışında iş takip eden avukatlara yeşil pasaport verileceğini açıkladığını belirtti. Adalete, demokrasiye, hukuk devletine güven yoksa avukatlara yeşil pasaportun da bir öneminin olmadığını kaydetti.

Nafaka hususunda yasa değişikliği hazırlıkları olduğunu belirten Av. Küçük, “Kadınların mağdur olmaması, güçlü ve özgür olması sosyal devletin gereğini yerine getirmesiyle gerçekleşir. Sosyal devlet anlayışı ön planda tutulmalıdır” dedi.

Genç meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada ise, “Zor ve bir o kadar onurlu bir mesleğe adım atıyorsunuz. Son dönemde hukukun üstünlüğüne olan ihtiyaç giderek artmakta, bugünün üstünleri kendilerine uygun hukuk yaratmaya çalışmaktadırlar. Oysa hukuk, kişisel ve keyfi ihtiyaçlara göre şekillendirilecek bir olgu değildir. Hukukun kendine özgü ve evrensel nitelikleri vardır. Yüzyıllar içinde ve uzun mücadeleler sonucu oluşan bu nitelikler, kişiye göre değişmez ve herkese eşit uygulanmak zorundadır” diye konuştu.

Baro Başkanının konuşmasının ardından avukatlık mesleğine başlayacak olan, avukat cübbelerini giyerek ant içtiler.

Ant içen avukatlara, “Avukatlık Ruhsatnameleri” Baro Başkanı Av. Veli Küçük ve baro yönetim kurulu üyeleri tarafından takdim edildi.

Genç avukatlara cübbelerini Av. Uğur Aydıngül, Av. Mustafa Attaroğlu, Av. İbrahim Kurt ve Av. Duygu Özgüven giydirdi.

Ant içme töreni fotoğraf çekimleriyle son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER