banner735

Havalimanı büyütülüyor

Adana Havalimanı´nda, uçak park alanı genişletiliyor

Havalimanı büyütülüyor
banner686

Yıllık 2,5 milyona yakın yolcunun kullandığı, ancak Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan “Çukurova Bölgesel Havalimanı” projesi nedeniyle kapatılacağı tartışmalarına konu olan Adana Havalimanı´nda, uçak park alanı genişletiliyor

Geçen yıl 26 bin 326 uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanında inşaat çalışmaları süren ve yaklaşık 3 milyon 336 bin liraya mal olacağı belirtilen proje ile uçak park alanı 13´ten 21´e çıkacak. 2 milyon 105 bin 510 metrekare alana kurulan ve 1937 yılında hizmete giren Adana Havalimanı, 1956 yılından itibaren uluslararası seferlere açıldı.

Yapılan çalışmalarla sürekli modernize edilen havalimanı, son 10 yılda ise hem yolcu hem de uçak sayısı açısından önemli büyüme gösterdi. 2000 yılında 12 bin 704 uçağın iniş kalkış yaptığı havalimanında geçen yıl bu sayı 26 bin 326´ya ulaştı. Yolcu sayısı da 907 bin 595´ten geçen yıl 2 milyon 482 bin 402´ye çıktı.
Bu yıl ocak ayında ise havalimanını kullanan iç hat yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,5 artarak 202 bin 500´e ulaştı. Bu rakam dış hatların da eklenmesi ile 228 bin 257 oldu.

banner625
Park sorunu nedeniyle sınırlı sayıda bekleme yapılmasına izin verilen havalimanı apronundaki uçak park sahası genişletiliyor. İhalesi geçen yıl sonuna doğru gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 milyon 336 bin 687 liraya mal olması planlanan proje ile park alanı 13´ten 21´e çıkarılıyor.
Apron kısmındaki çalışmaları yerinde inceleyen Vali Yardımcısı ve Havalimanı Mülki Amiri İbrahim Avcı, Adana Havalimanı´nın park alanının 54 bin metre kareden 124 bin metre kareye ulaşacağını bildirdi.

Çalışma ile mevcut uçak park kapasitesinin 21´e ulaşacağını belirten Avcı, “Geçen yıl 2,5 milyon yolcunun kullandığı havalimanımızdaki bu çalışma ile apron sıkıntısını çözmüş olacağız” dedi.

NİSAN AYINDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

Yüklenici firma olan Evrensel İnşaat yetkilileri ise bugüne kadar Türkiye´nin çeşitli havalimanlarında önemli çalışmalara imza attıklarını, park sahası çalışmalarının sorunsuz devam ettiğini bildirdi.

Yetkililer, iyi giden iklim koşulları nedeniyle çalışmaları hızlandırdıklarını belirterek, nisan ayı içerisinde park alanını tamamlamayı hedeflediklerini söylediler.
Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye´nin 5´nci büyük havalimanı projesinin Mersin´in Tarsus ilçesinde “Çukurova Bölgesel Havalimanı” adı altında kurulması yolunda yapılan çalışmanın ardından Adana havalimanının kapanacağı yolunda tartışmalar başlamıştı.


adana haber, incirlik, adana, yüreğir, karataş, adana belediyesi, çukurova, mersin, adana sohbet, adana haberler, adana tarihçesi, adana fotoğraf galerisi, adana yemekleri, adana turistik yerler, adana haber, adana sanayi, adana kobi rehberi, adana ekonomisi, adana da etkinlikler, adana rehberi, cukurova tv, aytaç durak, emctr, belediye, kobi, murat berhun, ömer çelik, dava,mahkeme,adliye,seyhan,ceyhan,haber özel,gazeteci,basın, karaisalı haber,azim öztürk, akp,chp,mhp,seyhan,çatalan,adana demirspor,adanaspor, botaş, aski, ucuz ekmek, en ucuz su,medya,haberekstra, adana basın,çukurova gündem, çukurova güncel,adana emlak, otomobil adana,adana futbol, şalgam, google, alexa, ceo, kamera, fotoğraf makinası, taşköprü, kanal a tv, çukurova tv, akdeniz tv,

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz