banner834

HSOSB Köprülü kavşağının açılışı yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bir dizi program gerçekleştirmek üzere Adana’ya geldi.

HSOSB Köprülü kavşağının açılışı yapıldı

Bakan Karaismailoğlu, Adana ziyaretinde ilk olarak Adana Organize Sanayi Bölgesinde inşa edilen Baklalı Köprülü Kavşağı’nın açılış törenine katıldı. Protokol konuşmalarıyla başlayan törende Vali Dr. Süleyman Elban bir konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada AOSB’de ciddi manada üretim yapılırken sanayicilerimizin daha da üretim yapmak için yer talebinde bulunduğunu belirten Vali Elban, “OSB idaremiz de sürekli bu alanı genişletmek için bir çaba içerisinde. İnşallah mevcut alan yaklaşık 4 katı artarak 60 bin dönüm civarında bir büyüklüğe erişecek. Dolayısıyla bu taleplerin karşılanabilmesi için sanayicimizin OSB’ye rahat girip çıkması lazım. Onun için de Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ve Bakanlığımızın yetkilileri bizim OSB’mize ikinci girişi de yaptılar. İnşallah OSB’miz 60 bin dönüme ulaştığında ikincinin üzerine üçüncü ve dördüncü girişler de yapılacaktır.” dedi. 

Vali Elban, “Bu hizmetler yapılırken burada sanayicinin talebi olan bu köprünün yapılmaması düşünülemezdi. Dolayısıyla bu talepler yeter ki dile gelsin. Ülkemizin her yerinde bu güzel hizmetler yapılırken Adana’mızda da bu tür talepler hızlıca karşılanıp inşallah insanımızın ve sanayicimizin hizmetine kısa sürede sunulacaktır. Ben bu tesislerin yapılmasında emeği geçen ve ilimize büyük destekleri olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın Bakanımıza, Bakanlığımızın kıymetli bürokratlarına ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise yaptığı konuşmada yalnızca Adana'da değil, 81 ilimizin tamamında yatırımlar yaptıklarını, eserler inşa ettiklerini ve milletimize hizmetin en kalitelisini sunmak için canla başla çalıştıklarını söyledi. Ülke genelindeki ulaşım ve haberleşme yatırımlarıyla büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa ettiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bu hedefimiz doğrultusunda, ülkemizin yalnızca çehresini değil, geleceğini de aydınlatan projelerimiz için, milletimiz için 1 trilyon 600 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu rakam içerisinde yüzde 61'lik oranla en büyük payı, kara yolları projelerimiz alıyor. Ülke genelindeki kara yolu yatırımlarımızla, bölünmüş yol uzunluğumuzu 28 bin 664 kilometreye, otoyol uzunluğumuzu iki katına çıkarıp, 3 bin 633 kilometreye, tünellerimizin uzunluğunu 13 kat artırarak 650 kilometrenin üzerine çıkardık. Köprü ve viyadüklerimizi de 2,5 kat artırarak trafikte kaybedilen zamandan ve yakıttan tasarruf ettik, bölgemizde karbon emisyonu salınımını azalttık. Ülkemizin yalçın kayalarını, derin vadilerini tünel ve viyadüklerle aşıyoruz. Biz yalnızca milletimizin derdinde, ona en iyi hizmeti sunmanın peşindeyiz. 20 yıldır ülkemizin kalkınması, istihdam yaratması, ekonomisinin büyümesi için projeler üretiyor, hizmetlerimizi hakka hizmet aşkı ile yürütüyoruz.'' dedi.


Yapılan yolların işletme performansını artıran kesintisiz trafik akışıyla seyahat sürelerinde tasarruf sağlandığını belirten Bakan Karaismailoğlu konuşmasının devamında, "Seyahat süresinde yıllık 10,5 milyar saat tasarrufu elde ettik. Yeni yollarla mesafeleri kısaltarak ciddi tasarruflar elde ediyoruz. Yıllık zamandan 17 milyar 238 milyon dolar, akaryakıttan 908 milyon dolar, bakım onarımdan 636 milyon dolar ve çevre etkilerinden 16 milyon dolar çevre tasarrufu olmak üzere, yıllık toplam 22 milyar 408 milyon dolar tasarruf sağladık. Son 20 yılda ülkemizde araç sayısı yüzde 170 ve taşıt hareketliliği de yüzde 142 oranında arttı. Buna karşın, çok kıymetli bir başarıya da imza attık. Yaptığımız yerinde yatırımlar ve yollarımız sayesinde kazalardaki can kayıplarımız yüzde 81 oranında azaldı. Bu da her yıl 12 bin can kurtarıyoruz anlamına gelmektedir. Büyük yatırım hamlelerimizden Adana da hak ettiği payı alıyor. Bugüne kadar Adana'nın ulaşım ve iletişim yatırımları için, 15 milyar 517 milyon liralık harcama yaptık. Adana'daki bölünmüş yol uzunluğunu 431 kilometreye çıkardık. Yollarımızda sürüş güvenliğini artırdık. Hükümetlerimiz döneminde Adana'da 238 kilometre tek yol yapım ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. Toplam uzunluğu 2 bin 482 metreyi bulan 37 adet köprüyü tamamlayarak hizmete açtık. Adana'daki kara yolları için yapılan harcamayı 10 milyar 450 milyon liraya yükselttik. Adana genelinde devam eden 12 ayrı kara yolu projesinin toplam bedeli 5 milyar 334 milyon liraya ulaşmakta." ifadelerine yer verdi.
Projeler hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
''Projemizin toplam uzunluğu 213 kilometre olup, bu miktarın 86,5 kilometresi Adana il sınırları içinde yer alıyor. Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Adana Baklalı Köprülü Kavşağı da 213 kilometrelik otoyol projesinin bir bölümünü oluşturuyor. Bugün açılışını yaptığımız kavşağımız, 2 adet 53 metre uzunluğundaki köprü, 485 metre uzunluğunda dönel ada ve 2 bin 960 metre uzunluğunda iki şeritli kavşak kollarından oluşmaktadır. Akdeniz Bölgemizin tarım, sanayi ve turizm merkezi Adana'mızı hızlı tren ile Mersin, Osmaniye ve Gaziantep'e bağlıyoruz. Mevcut hat mesafesi 361 kilometre olan demir yolumuz, projenin tamamlanmasıyla 58 kilometre kısalacak. Hattın kısalmasıyla birlikte, seyahat süresi 2 saat 15 dakikaya inecek. Baklalı Kavşağımız, bu bölgenin araç trafik yoğunluğunu önemli oranda hafifletecek. Adana'mızın ticaret potansiyelinin büyük bir kısmını oluşturan Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, ağırlıklı olarak doğu yönünde gelişiyor. Misis OSB Kavşağı, artan yoğunluğu karşılayamaz hâle geldi. Bu nedenle OSB'nin doğu kısmında projelendirdiğimiz Baklalı Kavşağı, Adana Hacı Sabancı OSB'nin gelişimini hızlandıracak. Baklalı Kavşağı'nın hizmete girmesiyle, Baklalı Köyü ve diğer yerleşim yerlerine ulaşımı da kolaylaştıracak. Adana'nın denizciliğini, tarımını, sanayisini geliştirecek yatırımların önünü açacak ulaşım ve iletişim projelerini hayata geçirdik, yenilerine de devam ediyoruz. Biz hizmet için siyaset yapıyoruz ki, şehirlerimiz gelişsin, ülkemiz gelişsin, vatandaşlarımız ekonomik refaha ersin ve geleceğe güvenle bakabilsin. Ülkesine hizmet etme aşkıyla yanıp tutuşmayan, milletin derdi ile dertlenmeyen bu yolda yürüyemez. Yaptığımız her bir kilometre yol ile halkımızın gönlüne bir kez daha ulaşıyor; birliğimizi, beraberliğimizi güçlendiriyoruz. Biz sizleri, milletimizi, vatanımızı çok seviyoruz. Görevimize sıkı sıkı sarılıyor, çocuklarımız, gençlerimiz için güçlü ve büyük Türkiye'nin tesis edilmesi için canla başla çalışıyoruz. Çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz."
Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in de birer konuşma gerçekleştirdiği törene, Adana Milletvekilleri Ahmet Zenbilci ve Abdullah Doğru, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ay ile ilçe belediye başkanları da katıldı.


Konuşmaların ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu ile protokol üyeleri platformda kurdele keserek kavşağın açılışını gerçekleştirdiler.  Açılışın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu ve beraberindekiler, kentimizin sanayi üssü Adana Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ettiler. Bakan Karaismailoğlu burada, Adana ekonomisinin yanı sıra bölge ve ülke ekonomisi için bir hayli önemli olan üretim, ihracat ve istihdam kapasiteleri hakkında bilgi aldı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER