Hükümlüler cezalarını çekerken doğayı koruyorlar

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde, haklarında kamu yararına çalışma cezası verilen hükümlüler, vatandaşların kirlettiği, çöplerini attığı Çatalan Köprüsü ve Seyhan Baraj Gölü kıyısı ile piknik alanlarında temizlik yaptı.

Hükümlüler cezalarını çekerken doğayı koruyorlar
banner686
İmzalanan protokol çerçevesinde hükümlüler 3 yıl boyunca hem cezalarını çekecek hem de doğayı koruyarak vatandaşların temiz bir çevrede piknik yapmalarını sağlayacak.

            Adana Büyükşehir Belediyesi ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı arasında geçtiğimiz martta imzalanan protokol ile cezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlüler ile para cezaları kamuya yararlı bir işte çalışma yaptırımına çevrilen hükümlülerin çevre temizlik hizmetlerinde ücretsiz olarak çalıştırılmaları amaçlandı. Bu kapsamda Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nın organizasyonu ile gerçekleştirilen ilk uygulamada 40 hükümlü, otobüslerle Çatalan Köprüsü ve Seyhan Baraj Gölü kenarındaki piknik alanlarına götürüldü. Özel tulumlarını, eldivenlerini giyen hükümlüler, sabah erken saatlerden itibaren 'yengeç' adı verilen özel aleti de kullanarak göl kıyısında temizlik yaptı. Piknik yaparken veya gölü izlemek amacıyla alana gelen vatandaşların kirlettiği alandan pet şişeler, cam şişeler, balık malzemeleri, kartonlar, naylon poşetler ağırlıklı olmak üzere torbalarca çöp çıktı. Örnek bir davranış sergileyen hükümlülerin topladığı çöpler, belediyenin çöp toplama merkezine götürüldü.

            'ÖNEMLİ OLAN KİRLETMEMEK'

            Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, incelemelerde bulunmak üzere temizlik yapılan alana gidip hükümlülerin çalışmasını yerinde izledi. Doğanın kirletilmesinin önüne geçmek ve bir daha kirletilmemesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Başsavcı Ali Yeldan, "Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüz bünyesindeki 80 hükümlü kente temizlik hizmeti vermeye başladı. Öncelikle göl kenarı, yol boyları ve mesire alanları temizleniyor. Burası doğa harikası bir bölge. Hem kente bir katkı hem de şehrin temizlenmesi ve temizlik hizmetleri noktasında bir bilincin ortaya koyulması adına hükümlülerimiz çalışıyor. Ama önemli olan kirletmemektir. Ben, iş birlikteliğinden dolayı belediyemize teşekkür ediyorum" dedi. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş da, hükümlülerin hem Adana'ya hem göle hem insanlığı büyük bir hizmet ettiğini belirterek, "Bu çalışmaların devamını diliyorum. Katkılarından dolayı Cumhuriyet Başsavcımız Ali Yeldan'a teşekkür ediyorum" diye konuştu.
banner625

            HEM CEZALARINI ÇEKECEKLER HEM DOĞAYI KORUYACAKLAR

            Çevre temizliğine katılan hükümlüler ise, çevreyi kirletenlere önemli mesajlar verdi. Doğanın, gölün, nehrin, ormanların tadını özgür olanlar kadar alamadıklarını belirten hükümlüler, "Gölümüzün kıyısındaki kirlilik bizi üzdü. Vatandaşlarımıza doğanın kıymetini bilerek çevreyi kirletmemeleri çağrısı yapıyoruz. Gölümüzü, nehrimizi, ormanımızı koruyalım, kirletmeyelim" dediler.

            Protokol kapsamında, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grup halinde çalışacak toplam 80 hükümlü, Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilecek otobüslerle, Seyhan Baraj Gölü kıyısı ile belirlenen piknik ve mesire alanlarında götürülüp 3 yıl boyunca temizlik çalışması yapacak. Hem cezalarını çekmeleri hem de topluma yararlı bir iş yapmaları amaçlanan hükümlülerin, çevre bilinci, sosyal sorumluluk, toplumsal duyarlılıkları gibi yönleri geliştirilirken, doğayı korumaya da yardımcı olmaları sağlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz