banner785

İçişleri Bakanı Soylu Adana'daydı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adana’ya geldi.

İçişleri Bakanı Soylu Adana'daydı
banner686

Adana’ya gelişinde Vali Süleyman Elban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı ve Ahmet Zenbilci tarafından havaalanında karşılanan Bakan Soylu, kendisini karşılamaya gelenlere teşekkür ederek havaalanından ayrıldı.

Bakan Soylu Adana’daki temaslarına ilk olarak Valilik ziyaretiyle başladı. Burada şeref defterini imzalayan Bakan Soylu, makamda bir süre Vali Elban ile görüştü. Bakan Soylu’yu ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Vali Elban ise teşriflerinden dolayı Bakan Soylu’ya teşekkürlerini iletti.

Valilik ziyaretinin ardından İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun başkanlığında Adana Güvenlik Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda kentin huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik yapılan çalışmalar ve bundan sonraki süreçte yapılması gerekenler detaylarıyla ele alındı.

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Adana Şubesi ile Adana Polis Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneğine Adanalı hayırseverlerce yapılan bağışlarla temin edilen 126 araç, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Vali Süleyman Elban’ın katılımlarıyla düzenlenen törenle Adana İl Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi. 
Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’tan sonra törende bir konuşma gerçekleştiren Vali Elban, Adana’nın güzel bir şehir olduğu kadar Türkiye’nin büyüklük bakımından öne çıkan illerinden birisi olması sebebiyle kentte verilen emniyet hizmetlerinin de büyük bir önem arz ettiğini ifade etti.   


Vatandaşlarımıza sağlıklı ve kaliteli emniyet hizmeti sunabilmek için elbette ki personelin yanında yeterli araç gerece de ihtiyaç olduğunu belirten Vali Elban, “Son dönemde yaşadığımız birçok afete rağmen devletimiz araç gereç konusunda tüm eksikliklerimizi gideriyor. Buna rağmen hizmetleri daha etkin sunabilmek için bir kısım araç ihtiyacımızın Adanalı iş adamlarımız ve hayırseverlerimiz tarafından karşılanması durumu ortaya çıktı. Ben kadirşinas, gönlü zengin, ruhu zengin Adanalı hemşehrilerimize, başta Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımız olmak üzere tüm iş adamlarımıza bu kıymetli katkılar için teşekkür ediyorum.” dedi.


Yaklaşık 17 milyon TL civarında bir bağışın birkaç gün gibi kısa bir süre içerisinde toplandığını ifade eden Vali Elban, “Kısa süre içerisinde de 106 araç ve 20 motosikletimiz geldi. Ekiplerimiz tertemiz araçlarımızla vatandaşlarımıza kaliteli, hızlı emniyet ve asayiş hizmetleri sunmak için hazırlar. Bu araçları emniyetteki polis kardeşlerimizin kazasız belasız kullanmasını, bağışta bulunan kadirşinas Adanalı hemşehrilerimin kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyor, törenimizi şereflendiren Sayın Bakanımıza da bizi yüreklendirdiği ve destek verdiği için şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.


Aziz Türk milletinin iyi günde de kötü günde de sorumluluklarını yerine getiren bir millet olduğuna dikkat çeken Bakan Soylu, Elazığ depremi, koronavirüs pandemisi, Karadeniz Bölgesi'ndeki sel felaketleri ve Akdeniz Bölgesi'ndeki yangın felaketlerinde bunun önemli örneklerinin yaşandığını kaydetti. 
Bu zorluklara rağmen Türkiye'nin 212 milyar Doları aşan dış ticaret hacmine ulaştığını anlatan Bakan Soylu, Libya, Karabağ gibi sınırların ötesindeki meselelere karşı da bu süreçte sessiz kalmadıklarını aktardı. 


Doğal afetler döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir çağrısıyla 966 milyon TL yardım toplandığını dile getiren Bakan Soylu, "Türkiye'nin birçok yerinden insanlar ülkece yaşadığımız bu elim hadiselerde yardım gönderdi, destek oldular. Devletimiz, hükümetimiz elinden gelen her şeyi yaptı ve yaşanan bu acı felaketlerde her bir vatandaşımızı kucaklayan bir anlayış ortaya koydu. Toplanan yardımlar sayesinde el birliği ile yaraları sarıyoruz. Şu ana kadar toplam masraf 6.5 milyarı, yani katrilyonu aştı. Onun için birbirimize her zaman ihtiyaç duyduğumuz, birbirimizi her zaman gözettiğimiz bir anlayışı yaşıyoruz" dedi.
"Türkiye bütün güvenlik problemlerinin ortasında, 2002'den itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir istikrar adası olarak ayakta kalmayı, düzenli göçü yönetmeyi, düzensiz göçle mücadeleyi, terörle mücadeleyi, uyuşturucuyla mücadeleyi, ekonomik kalkınmasını, altyapı ve sanayi hamlelerini başarmıştır.” diyen Bakan Soylu konuşmasının devamında, “Ülkemiz, insani afetlerin yanı sıra doğal afetler karşısında da vatandaşına mahcup olmayarak her türlü ihtiyacını karşılayacak bir kapasite oluşturmayı başarabilmiştir. Büyüklerimiz, hep bize doğru olmayı öğütlemiştir. Menfaat için doğruluktan şaşmamayı, bu dünyanın bir de ahiret hayatı olduğunu, hesap günü olduğunu, ona göre yaşamak gerektiğini öğretmiştir. İşte Türkiye, tarif etmeye çalıştığım bu başarısını, bu mücadelesini, doğruluktan sapmadığı için inancının ve medeniyet ahlakının söylediği yolda yürüdüğü için gerçekleştirmiştir." ifadelerine yer verdi. 
Orta Doğu politikasında petrol hesabı yapmadıklarını, insanlık hesabı yaptıklarını belirten Bakan Soylu, "Biz terörle mücadelemizde başka ülkelere nasıl zarar veririz hesabı yapmadık, gençler ölmesin, anne babalar evlatlarından ayrılmasın, ağlamasın hesabı yaptık. Biz uyuşturucuyla mücadelede şu ülke bu ülke hesabını yapmadık. Gençler bitip tükenmesin hesabı yaptık. Çünkü bizim inancımız insanı eşref-i mahlukat olarak gören, her insanı bir alem olarak gören bir anlayıştır. İşte onun için 21'inci yüzyılda mahcup olmadık. İşte onun için, etrafımızdaki tüm ateş çemberine rağmen Türkiye'yi bir istikrar adası haline getirdik ve 21'inci yüzyılda bizi hasta adam yapmaya çalışanlara karşı ayakta duran, etrafındaki coğrafyaya, tüm dünyaya ve insanlara umut veren bir ülke haline geldik. Bu başarı hepinizin sayesinde." şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından hayırseverlerin destekleriyle temin edilen araçlar, İl Emniyet Müdürlüğüne teslim edildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 23:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER