banner735

"İdari Davalarda Usül" konferansı

Adana Barosu tarafından düzenlenen “İdari Davalarda Usul” konulu konferans Seyhan Oteli Güney Balo Salonunda yapıldı.

"İdari Davalarda Usül" konferansı
banner686

Baro Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, açılış konuşmasında devlet içinde idari denetimin önemine vurgu yaparak ; “ Hukuk devletinin olmazsa olmazı idarenin karar ve icraatlarının yargısal denetime tabi olmasıdır. Bu denetleme mekanizmasında şeklin bu denli önem arz ettiğini hepinizin bilmesini isterim. Öncelikle, idari yargılamada en hassas konuların başında süre gelir. Dava açma süresi, cevap verme süresi, istinaf, temyiz süreleri, hep şekle bağlıdır. Bu süreleri, bir gün geciktirseniz dahi haklı olsanız da hiçbir şey değişmez” dedi.

banner625
Açılış konuşmasının ardından Moderatörlüğünü TBB İdare ve Vergi Hukuku Komisyonu Divan Üyesi Av. Mutlu Tuncel’in üstlendiği konferansta; Adana 1. İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Torun, “ İlk İnceleme Konularında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Akyıldız, “ İdari Yargıda İptal Nedenleri” ve Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Av. Dr. Ali Volkan Özgüven “ Yürütmenin Durdurulması” hakkında tebliğ sundular.

Konferansta, İdari Yargı mevzuatı kapsamında, getirilen yeni düzenlemeler hakkında bilgi verilirken uygulamada karşılaşılması muhtemel soru ve sorunlara da yanıtlar aranmaya çalışıldı.

Konferans sonunda konuşmacılara teşekkür plaketi takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz