İhtiyaç sahibi hükümlü ve yakınlarına elektrikli engelli aracı verildi

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü aracılığıyla hayırsever işadamı Seyhmuz Oğuz tarafından bağış yapılan 20 elektrikli engelli aracı, 9 bin hükümlü arasından tespit edilen yardıma muhtaç hükümlü ve yakınlarının da aralarında bulunduğu engellilere teslim edildi. Doğuştan felçli olan 55 yaşındaki Muhittin Aktürk de, iki yakınının kucağında taşınarak geldiği törenden, kendi kullandığı bağış yapılan elektrikli bisikletle ayrıldı.

 İhtiyaç sahibi hükümlü ve yakınlarına elektrikli engelli aracı verildi
banner686

 Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, hükümlü ve eski hükümlülerin topluma kazandırılması, istihdam sağlanması, sosyal faaliyette bulunmalarını sağlamak amacıyla yaptıkları çalışmalar kapsamında, hayırsever işadamı Seyhmuz Oğuz ile yapacağı bağışla ilgili irtibata geçti.

UZMANLAR TEK TEK GÖRÜŞÜP İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ TESPİT ETTİ

Bağışın ihtiyaç sahibi hükümlü ve yakınlarına yapılmasının kararlaştırılması üzerine, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü uzmanları Rıfat Arslan ve Özlem Akarca, 9 bin hükümlü arasından 38 engelli hükümlünün evini ziyaret edip, bireysel görüşmeler yaptı. Yapılan araştırmada hem bedensel engeli hem de maddi durumu göz önünde bulundurularak en çok ihtiyaç sahibi olan 13 hükümlüye elektrikli engelli aracı verilmesi kararlaştırıldı. Bu yardımla, doğuştan ya da sonradan herhangi bir nedenle fiziksel yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybetmesi nedeniyle topluma uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan, korunma, bakım, rehabilitasyon ihtiyacı duyan hükümlü ve yakınlarının mağduriyetlerini giderilmesi amaçlandı.

'BİR NEBZE MAĞDURİYETLERİNİ GİDEREBİLDİĞİMİZ İÇİN MUTLUYUZ'

            Bu kişilerin yanı sıra tespit edilen 7 kişi ile birlikte toplam 20 kişiye elektrikli engelli aracı verilmesi ile ilgili Adana Adliyesi tarihi taş binada bulunan iç bahçede tören düzenlendi. Törene Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, başsavcı vekilleri, hayırsever işadamı ile engelliler ile yakınları katıldı. Törende konuşan Başsavcı Ali Yeldan, hayırsever işadamı Seyhmuz Oğuz'a teşekkür ederek, "İhtiyaç sahiplerini belirlemek için uzmanlarımız bizzat evlerinde görüşmeler yaptı, aileleri ziyaret etti. Bu araca en çok ihtiyacı olanları belirledik. Ben başta Denetimli Serbestlik Müdürümüz olmak üzere tüm uzmanlarımıza teşekkür ediyorum. Hayatlarının kolaylaştıracağını düşündüğümüz bu araçları size sunup bir nebze de olsa mağduriyetinizi giderebildiğimiz için mutluyuz" diye konuştu. Yeldan, konuşmasının ardından Oğuz'a teşekkür plaketi verdi.

            Konuşmaların ardından bağışlanan 20 elektrikli engelli aracı, aralarında iki çocuğun da bulunduğu tespit edilen ihtiyaç sahiplerine tek tek verilerek teslim edildi. Doğuştan bedensel engelli olan ve iki ayağını da kullanamayan 55 yaşındaki Muhittin Aktürk de, tören alanına kendisine bakan yeğenlerinin kucağında geldi. İki koluna girerek taşınan Aktürk, kendisine verilen elektrikli aracı alınca duygulandı. Artık başka birinin yardımı olmadan sokakta gezebileceğini belirten Aktürk, omuzlarda taşınarak geldiği törenden, kendi kullandığı elektrikli bisikletle ayrıldı. Tören alanına komşusunun tekerlekli sandalyesi ile gelen Nazmiye Ergenç de, kendilerine bu yardımı yapanlara teşekkür ederek, "2 yıl önce geçirdiğim rahatsızlık sonrası felç oldum. 2 yıldır sokağa çıkamıyorum. Buraya bile komşumuzun tekerlekli sandalyesi ile geldim. Sanki bana bir otomobil bağışladılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER