İmar planı oy çokluğuyla kabul edildi

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, yaklaşık 8 aydan bu yana görüşülen; '1/25.000'lik Revizyon İmar Planı'nı yapılan görüşmelerin ardından kabul etti. İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Ömer Seyfettin Turhan, kentin tamamını kapsayan planla birlikte Adana'nın önünün açıldığını söyledi.

İmar planı oy çokluğuyla kabul edildi
banner686

Büyükşehir Belediye Meclisi, '2011 Yılı Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nın birinci birleşimini, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz'ın başkanlığında gerçekleştirdi. Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen oturumda; merkez ilçe Sarıçam'da yer alan Kürkçüler Ceza ve İnfaz Kurumu'na ait 1/5.000 ölçekli nazım imar planı değişikliğine ait komisyon raporunun yanı sıra ödenek aktarımıyla ilgili olarak komisyonlardan gelen raporlar da ele alındı. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, 27 Haziran 2011 tarihinde onaylamış olduğu; '1/25.000'lik Revizyon İmar Planı'na yönelik olarak yapılan 463 itiraz dilekçesi dikkate alınırken, yapılan görüşmelerin ardından söz konusu plan, oy çokluğuyla kabul edildi.

“PLANLA BİRLİKTE BÜYÜK ÖLÇÜDE YENİ ALANLAR İMARA AÇILMADI”
Planın kabul edilmesinin ardından kürsüye çıkarak bir değerlendirme konuşması yapan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Ömer Seyfettin Turhan, '1/25.000'lik Revizyon İmar Planı'nın, kentin tamamını kapsayan genel bir plan olduğunu hatırlattı. Yapılan plan kapsamında itirazların dışında lokal değerlendirme yapılmadığını kaydeden Turhan, “Yüzde 90 oranında daha önce yapılan plan kararları, '1/25.000'lik Revizyon İmar Planı'na yansıtıldığı gibi büyük ölçüde yeni alanlar imara açılmadı” dedi. Planla birlikte; iki ayrı üniversite alanı belirlenirken, Seyhan Nehri üzerinde 6 adet yeni köprü noktası tespit edildiğini anlatan Turhan, bunun yanında D-400 Karayolu'nun güney kısmında halka şeklinde 5 ana arter yol planlanırken, bu bölgede bulunan çarpık yapılaşmış alanların da kentsel dönüşüme katkı sağlayacak şekilde konumlandırıldığını dile getirdi.

“İLK DEFA TOPRAK KORUMA KURULU GÖRÜŞÜNE GÖRE KARAR ALINDI”
Merkez ilçelerde küçük sanayi alanlarıyla birlikte yeni otogar için de yeni bir alan planlandığına dikkat çeken Turhan, stadyum ve sağlık kampus alanlarının da yine planla birlikte belirlendiğini vurguladı. Turhan, “Güney Kavşak Bulvarı ve buna paralel olarak yük taşımacılığı için demiryolu güzergahı planlanırken, 'Hızlı Tren Projesi' kapsamında hazırlanan projeye sadık kalınarak plana işlenmiştir. Adana'da ilk defa Toprak Koruma Kurulu görüşü alınarak ve bu görüşe uygun olarak plan yapılmış ve hiçbir tarım arazisi imara açılmamıştır. 'Yaban Hayatı Koruma Sınırı', Bakanlar Kurulu kararı çıktıktan sonra değerlendirmeye alınacaktır. Jeolojik etüd çalışmaları yapılacağı gibi kentin eskimiş, köhnemiş ve fiziksel olarak ömrünü tamamlamış alanlarında sosyolojik, demografik ve teknik özellikleri dikkate alınarak, ileride yapılacak kentsel dönüşüm işlemlerinin planlama anlamında önü açılmıştır” ifadesini kullandı.

“PLANLA İLGİLİ SIKINTILAR GİDERİLİP ADANA'NIN ÖNÜ AÇILDI”
'1/25.000'lik Revizyon İmar Planı'nın, 'Havaalanı Uçuş Planı' ile arkeolojik sit alanları da göz önüne alınarak hazırlandığını belirten Ömer Seyfettin Turhan, Adana'nın deprem bölgesinde yer alması nedeniyle planlama çalışmasında söz konusu hassasiyetin de dikkate alınarak, yüksek yapılaşmaya izin verilmediğinin altını çizdi. Turhan, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Bu çalışmalar esnasında kentimizde bulunan sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, ilçe belediye başkanlarının görüş ve tavsiyeler dikkate alınarak hassa ve düzenli bir çalışma yapılmıştır. Kentimizin, '1/25.000'lik Revizyon İmar Planı' ile ilgili sıkıntısı giderilmiş ve Adana'nın önü açılmıştır. Yeni plan, kentimize hayırlı olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz