banner785

İsa Kayadan: “Emperyalizme geçit yok!”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetin, karanlığın yerine aydınlığın, dogmaların yerine akıl ve bilimin, kulluğun yerine yurttaşlığa geçişin adı olduğunu vurguladı.

İsa Kayadan: “Emperyalizme geçit yok!”
banner686

1930  yılında genç öğretmen, subay Mustafa Fehmi Kubilay’ın gerici zihniyet tarafından vahşice katledilmesinin yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Kayadan, “Cumhuriyet, yüz yıllarca cehaletin koyu karanlığında yaşamaya terkedilmiş bir milletin, dünya tarihinde eşi görülmemiş bir savaşı kazanarak çağdaş dünyaya adım atışının adıdır” dedi.

Bu nedenlerle, dini siyasi amaçları için kullananların tüm gücünü ellerinden alan Cumhuriyet’in kurulduğu günden bu yana şeriat yanlılarının, hilafet özentilerinin hedefi olduğuna dikkat çeken Kayadan, şunları söyledi:

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti, bir yandan çağdaşlaşma yolunda ilerlerken diğer yandan başta Laiklik olmak üzere temel değerlerine yönelik tehditlere, Atatürk Devrimi’ni içine sindiremeyen çevrelere ve yaşadıkları yenilginin rövanşını almak isteyen emperyalist güçlerin hain, sinsi projelerine karşı sürekli bir savaşım vermek durumundadır. 90 yıl önce Menemen’de 24 yaşındaki gencecik subay, öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı vahşice katleden gerici zihniyetin yandaşları, bugün devletin en üst kademelerinde gücü elinde tutmaktadır.    Emperyalizmin işbirlikçisi yönetimler özellikle son 60 yılda, bugünlere çıkan yolların taşlarını döşemiş; gaflet ve aymazlıktan beslenerek güçlenen hainlerin iktidarı, bir karabasan gibi yurdun üzerine çökmüştür…

Son 18 yılda Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığını açıkça sergileyen iktidar, baskıcı yönetim anlayışı ile faşizmi hayatın olağan akışı haline getirmek istemektedir. Kuvvetler ayrılığının sona erdiği, adaletsizliğin kol gezdiği, insanların yoksullukla terbiye edildiği ülkemizde, halkımız farklı kutuplara ayrıştırılmış, iktidar bizzat toplumsal barışı tehdit eden bir unsur haline gelmiştir. Tüm bunların karşısında 23 Aralık 1930’dan bu yana hiçbir etnik ya da inanç ayrımı yapmadan  “Türküm” diyen namuslu insanlar; tıpkı Kubilay gibi, demokrasi adına, barış adına, Türkiye Cumhuriyeti’nin Atatürk’ün kurduğu nitelikleriyle yaşaması ve sonsuza dek sürmesi için mücadele etmekten bir an bile geri durmamışlardır, durmayacaklardır…

Cumhuriyet uğruna, devrim uğruna ölümün üstüne yürüyen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan, Bekçi Şevki mücadelemizin mayasıdırlar.

Bizler, Kubilaylarız. Bizler, “Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır” diyen bir devrimcinin iz sürücüleriyiz. Bizler, “Emperyalizme geçit yok” diyen bir neslin devamıyız. İyi duyun diye haykırıyoruz: Biz Olduğumuz Sürece Geçit Yok Size!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER