İşte ÇÜ'nün yeni rektörü Tuncel (V)

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde dünyaya gelen Prof. Dr. Meryem Tuncel ABD’nin tıp alanındaki prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen 'Endowed Chair' ödülünü aldı.

Yaptığı açıklamalarında Türkiye sağlık sistemini övmesiyle dikkat çeken ve Çukurova Üniversitesi yeni rektörü olarak atanan Meryem Tuncel, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çocukluk hayali olan doktorluğa Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak adım atan Tuncel, okulunu yıldız öğrenci olarak bitirdi. Yeterli olmayan İngilizcesi ve oturma izni olmamasına rağmen cesaret göstererek ABD’ye giden Tuncel, dahiliye ve böbrek hastalıkları dallarında ihtisas yaptı. Ardından da ABD’nin üstün başarılı insanlara sağladığı özel bir vize ile çalışma ve oturma iznini aldı. Tuncel, öğretim üyesi olarak görev yaptığı üniversitede kısa sürede çok sevilen ve takdir edilen biri haline geldi.

ÇALIŞTIĞI ÜNİVERİSTEYE 1 MİLYON DOLAR BAĞIŞ

Türk gelenek ve göreneklerinden yaşamı boyunca taviz vermediğini belirten Meryem Tuncel, Amerika Birleşik Devletleri’nin tıp alanındaki prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve ‘Dalında Mükemmelliği Yakalamış’ tıp fakültesi profesörlerini onurlandırılmak amacıyla verilen ‘Endowed Chair Ödülü’nün sahibi oldu. Tuncel, bu ödül sayesinde görev yaptığı üniversiteye 1 milyon Dolar bağışlanmasını sağladı. Türk bilim insanı olarak bu ödülü aldığı için mutlu olduğunu belirten Tuncel, “Tabi bu benim onuruma yapılan bir bağış oldu. Beni de çok memnun etti. Akademik çalışmalara faydası olacağı için sevinçliyim” diye konuştu.

‘TÜRKİYE, PANDEMİ SÜRECİNDE ÖRNEK OLDU’

Bir tıp profesörü olarak Türkiye’deki pandemi sürecini değerlendiren Tuncel, “Sağlık Bakanlığı son derece başarılı uygulamaları hayata geçirdi, çok erken tedbirler aldı. Oysa Teksas’ta zaman zaman maske bulmakta bile zorlandık. Türkiye açtığı pandemi hastaneleriyle pandemi krizini bir nevi fırsata dönüştürdü, bundan sonraki süreçte Türkiye sağlık turizminde çok daha iyi noktalara gelebilecek. Atatürk’ün dediği gibi Türk insanı zekidir. Bu nedenle Türkiye çok değerli beyinlerini artık yurtdışına kaçırmamalı, onları birtakım teşviklerle ülkemizde tutmalı. Bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın birtakım çalışmalarının olduğunu biliyor ve bunu memnuniyetle karşılıyorum. Beyin göçü önlendiğinde Türkiye’nin yarınlarının dünden ve bugünden çok daha iyi olacağına inanıyorum” dedi.

banner625
Prof. Dr. Meryem Tuncel kimdir
 
ABD'de Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Osmaniyeli Prof. Dr. Meryem Tuncel, ABD’nin tıp alanındaki prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen 'Endowed Chair' ödülünü aldı.

2547 sayılı Yükseköğretim kanununun 13. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 2., 3. ve 7. maddeleri gereğince Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Meryem Tuncel atanmıştır.

Meryem Tuncel, Dahiliye ve Nefroloji alanında ihtisas yapan Tıp doktoru, Profesör. Aynı zamanda Çukurova Üniversitesi Rektörüdür.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 4 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.

EĞİTİM VE KARİYER

İlk, orta ve liseyi Kadirli’de okudu.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini yıldız öğrenci derecesiyle bitirdi.
-Connecticut Üniversitesi Tıp Fakültesi
-Teksas Tech Üniversitesi Tıp Fakültesine Nefroloi Anabilim Dalı Başkanlığı
-Endowed Chair ödülünü kazandı.
Meryem Tuncel, 14 Ağustos 2020 tarihinde Çukurova Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz