banner834

'İşten çıkarılan KHK'lılar işe iade edilsin!'

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işten çıkarılan KESK üyelerinin işlerine iade edilmesi talebiyle Heykelli Park'ta açıklama yaptı.

'İşten çıkarılan KHK'lılar işe iade edilsin!'

Açıklamaya çok sayıda kişi katılırken, basın metnini KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Büro Emekçileri Sendikası (BES) Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney okudu.

"OHAL KOMİSYONUNA VE GEÇİCİ 35. MADDEYE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR , SÜRECEK !"

Sarıoğuz Güney açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

OHAL Döneminde bir gece yarısında yayınlanan 32 Kanun Hükmünde Kararname ( KHK ) ile neyle suçlandıklarını bile bilmeden 4.781'i KESK'li olmak üzere 134.207 kişi pasaportlarına el konularak kamudan ihraç edildi .

Bir oyalama aracı olarak kurulan , iktidara bağlı , iktidarın talimatlarıyla hareket eden OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu hukuk karşısında suç işliyor . Görevde kaldığı her gün suçu katlanarak büyüyor Aradan 5 buçuk yıl geçmesine rağmen hala yaklaşık 4000 dosya karara bağlanmayı bekliyor. Komisyonun verdiği kararlarda ret oranı % 87,3'tür . KHK'lar ile ihraç edilen 4 bin 239 KESK'li için başvuru yapılmış hala 1000 den fazla dosya hakkında karar dahi verilmemiştir. Karar verilmeyen dosya sayısındaki KESK'li oranın yüksekliği , bu konudaki niyeti de ortaya koymaktadır . Haklarında herhangi bir soruşturma dahi bulunmayan KESK'li arkadaşlarımıza komisyonun verdiği ret kararlarını ise tanımıyor , protesto ediyoruz ..

OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu OHAL hukuksuzluğunu sürdürmekte, masumiyet karinesini ihlal etmekte , hukuki denetim yapmamaktadır . 

Halen OHAL Komisyonu hukuksuzluğunun devam etmesi insanlarda umutsuzluğa, tükenmişliğe sebep olup intiharlara neden olmaktadır . Kendi sesinden başka sese tahammülü olmayan bu iktidarın yarattığı sistemin sonucunu emekçiler canlarıyla ödemektedir. dönüştürüle n bu cezalandırma politikası nedeniyle insanlar yaşamlarını yitirmiş , ağır Dört bir yandan kuşatmaya hastalıklara yakalanmış , tedavi olanağı dahi bulamamışlardır . Aileleriyle birlikte yüz binlerce insanın anayasal haklarının ellerinden alınarak açlık ve sefalete mahkûm edilip , biat ettirilmeye çalışılması insan hakkı ihlalidir ve insanlık suçudur . Ne acıdır ki , en az 17 kişi hayatlarını kaybettikten sonra gidemeyecekleri ' görevlerine komisyon kararıyla iade edilmişlerdir .

 Birkaç hafta önce , bir KHK'lı , 4 aylık bebeği olmasına rağmen , bayram günü kendini asarak intihar etmiştir . Bir kez daha haykırıyoruz ki , geciken adalet adalet değildir . 100'den fazla insanımız ise ihraç sonrası yaşadıkları ağır sorunlar nedeniyle içine girdikleri çıkmazdan kurtulamayarak intihar etmişlerdir .

İktidar uzunca bir süredir kendine muhalif olan kesimlere yönelik olarak başlattığı cadı avına devam etmektedir . Emekçilerin , anayasal ve demokratik bir hak olan çalışma hakkını elinden alarak , onları açlığa ve sefalete mahkûm etmeye çalışmaktadır . Kamu görevinden ihracı bir silah olarak gören AKP , iktidarı , kendine biat etmeyen , emekten , barıştan , demokrasiden , yana olan herkesi susturmak , baskılamak amacıyla kullanmaktadır . KHK ile ihraç edilen üyelerimiz telafisi mümkün olmayan zararlar yaşamış , yüzlerce üyemiz OHAL Komisyonu tarafından " pardon " denilerek görevlerine iade edilirken , birçok ihraç kararı da yargı tarafından iptal edilmiştir . Hal böyleyken iktidar hatasını kabul edip , mağdur ettiği üyelerimizden özür dilemek yerine yeni hukuksuzluklara imza atmaktadır ... Bu baskılara karşın bu ülkenin onurlu Kamu Emekçileri olarak , Önümüze çıkarılan tüm engellere , baskılara , kuşatmalara karşı dimdik ayakta kalmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz . Emeğin , barışın , kardeşliğin dünyasını inşa edip çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi vereceğiz ! Faşizme karşı demokrasiyi , savaşa karşı barışı , gericiliğe karşı laikliği , ırkçılığa ve şovenizme karşı emeğin birliği ve halkların kardeşliği için fiili ve meşru mücadeleye devam edeceğiz ! Biz kazanacağız ! KHK'lar gidecek biz kalacağız !

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2022, 14:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sencer
Sencer - 1 ay Önce

Ne işi yahu !!
Fotoğraftakilerin en genci 60 yaşına gelmiş.Artık emekli olun yerinize genç insanlar görev alsın.
Öleceğiniz son güne kadar memurluk yapacaksınız diye bir şey yok.
Ne tatlıymış bu memurluk anlamadım gitti.

Ceyhun
Ceyhun - 1 ay Önce

Gerçekten de resimdeki arkadaşlarımızın çoğu kadayıf olmuş.Emekli olabiliyorlarsa veya olmuşlarsa kenara çekilip dinlenmelerinde yarar var. Dünyanın malı dünyada kalır.

Necmettin
Necmettin - 4 hafta Önce

" Horoz Ölür Gözü Çöplükte Kalır."
Sekiz on yıl önce emekli olmuş olmaları gereken devlet memurlarının gözü hala çöplükte.Tekrar sofraya oturmanın derdindeler.

SIRADAKİ HABER