Kadınlar şiddete karşı eylem yaptı

Adana'da kadınlar, 'şiddet'e karşı eylem yaptı. Türkiye'de kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığı ve her gün 5 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken kadınlar, bu durumun önüne geçilmesini istedi.

Kadınlar şiddete karşı eylem yaptı
banner686
Merkez Postane önünde bir araya gelen ve üzerinde; 'Kadın Katliamlarına Karşı Yasta Değil İsyandayız' ifadesinin yer aldığı pankart açan kadınlar, 'Kadınlar Değil Tecavüzcüler Yargılansın', 'Kadına Yönelik Şiddete Son' sloganlarının yer aldığı dövizler de taşıdı. Burada eylemci kadınlar adına konuşan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Gülistan Atasoy, bugün gelinen noktada Türkiye'de kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 oranında artarken, her gün 5
kadının çeşitli nedenlerden dolayı öldürüldüğünü vurguladı. Atasoy, "Çalışan kadınların yarısından fazlasının kayıt dışı istihdam edildiği, yoksulluğun adının 'kadın' olduğu bir ülkede ne demokrasiden ne de insan haklarından bahsedilebilir" dedi.
Eril zihniyetin kurduğu sistem içinde yaşamayı reddederek, 'eşitlik ve özgürlük mücadelesi' veren kadınların, dışarıdaki hapishanelerden içerideki hapishanelere kapatıldığını öne süren Gülistan Atasoy, "Kadınlar, bütün düzenlemelerin erkeğe göre yapıldığı bir dünyada; erkeğe göre tasarlanmış cezaevlerinde kadın olarak yaşamaya zorlanıp, iki kere cezalandırılıyor" ifadesini kullandı. KESK'li kadınlara yönelik baskı, sürgün, gözaltı ve tutuklamalarla ilgili açıklamalarda da bulunan Atasoy, tüm bunların bir
bütün olarak ele alındığında kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamdan uzaklaşıp, eve kapanmalarına yönelik bir çabanın ürünleri olduğunu iddia etti. Konuşmaların ardından kadınlar eylemlerini olaysız bir şekilde sonlandırdı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz