Kadınlardan "şiddete hayır" eylemi

Adana'da, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek isteyen bir grup kadın derneği, cenaze araçlı bir protesto gerçekleştirdi.

Kadınlardan
banner686

Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM) ile 5 kadın derneğinin, kadına yönelik şiddeti protesto ettiği cenaze arabalı yürüyüş ilginç anlara sahne oldu. Uğur Mumcu Meydanı'nda başlayan yürüyüş Atatürk Parkı'ndaki anıtın önünde son buldu. Seyhan Belediyesinden kiralanan cenaze aracının da katıldığı yürüyüşe, Adana Büyükşehir Belediyesinin bando takımı da eşlik etti. Slogan atmadan ellerindeki dövizlerle yürüyen kadınlar, cenaze aracı üzerine şiddete uğrayan kadınların fotoğraflarını
yapıştırdı. Kadınlar cenaze aracıyla birlikte Atatürk Parkı'na kadar geldikten sonra burada saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okuyarak, kadına yönelik şiddeti lanetledi.

"CENAZE ARACINI GERÇEK SANIP DUA ETTİLER"
AKDAM Başkanı Münire Dağ, 1998 yılından bu yana kadına şiddete karşı tavır aldıklarını ancak, şiddetin buna rağmen artarak devam ettiğini belirterek "Son yıllarda çok sayıda kadın ya eşi ya ağabeyi ya da babası tarafından öldürüldü. Biz bu duruma dikkat çekmek için cenaze aracıyla protesto yürüyüşü düzenledik. Kadına şiddete karşı bir kamuoyu oluşturmak istedik. Yürüyüşümüzün amacına ulaştığını düşünüyorum. Bu tür eylemler yaparak kadına yönelik şiddetin önüne geçmeyi planlıyoruz. Artık her gün öldürülen
bir kadının haberini okumak istemiyoruz" diye konuştu.
Yürüyüşün büyük ilgi çektiğini anlatan Dağ, kimi vatandaşların cenazeyi gerçek sanıp dua okuduğunu, kimisinin de saygı duruşunda bulunduğu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz