Kamu ve STK dayanışması meyvesini verdi

Çukurova Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Ev Kadınları Dayanışma Derneği (EVKAD) işbirliğiyle açılan “El Sanatları” kursu öğrencilerinin yıl sonu nedeniyle hazırladığı, el emeği göz nuru yüzlerce üründen oluşan görkemli sergi açıldı.

Kamu ve STK dayanışması meyvesini verdi
banner686

Yapılan satışların kursiyerlerin yüzünü güldürdüğü serginin açılışını yapan Çukurova Halk Eğitim Merkezi Müdürü Abdülcelil Turgut, “Açtığımız kurslar binlerce insanımızı hayata bağlıyor, üretken kılıyor. Kurslarımız, ekonomik olduğu kadar sosyal faydalar da sağlıyor. Bu kurslar sayesinde bir insanımızın bile yüzünü güldürüp, hayata bağlamışsak kendimizi amaca ulaşmış sayarız” dedi.

Sergide neler yer aldı?

Kamu ve sivil toplum örgütü işbirliğiyle toplum yararına güzel sonuçlar doğuracağının kanıtlandığı sergi EVKAD’ın Toros Mahallesi’ndeki binasında açıldı. Sergide kursiyerlerin, Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi Ümran Özgönül’ün rehberliğinde bir yıl boyunca ürettikleri ahşap boyama, cam tabak, sürahi, fanus süsleme, çerçeve, ayna süsleme, kapı süsleri, düğün,nişan, sünnet ,yeni doğan bebek show room süsleme, kokulu taşlar ve sabunlar, mum süsleme, kırk yama, takı tasarımı ile EVKAD kursiyerlerinin  çöpten topladıkları atıkları değerlendirerek yaptıkları süslemeler yer aldı.

Satışlar yüz güldürdü

Sergide açılış sonrası başlayan satışlar kursiyerlerin yüzünü güldürdü. Kursiyerler, emeklerinin karşılığını almaları nedeniyle duydukları sevinci ifade ederken Çukurova Halk Eğitim Merkezi Abdülcelil Turgut ise kursların toplum yaşamına olan katkısını vurguladı.

Kurslar, kadına psikolojik destek de sağlıyor

Halk Eğitim Merkezi’nin sadece ev hanımlarına yönelik kurslar açmadığını hatırlatan Turgut, “Şu anda binden fazla gencimiz, çocuğumuz bizim kurslarımızda spor yapıyor. İngilizce’den bilgisayara, muhasebeden meslek gruplarına kadar kurslarımızdan binlerce hemşehrimiz faydalanıyor. Mesleği olmayan meslek öğreniyor, yabancı dil öğrenmek isteyen bu yönünü geliştiriyor. Birçok kursiyerimiz bu sayede, para kazanıyor,  iş buluyor ya da iş bulmada kendisini avantajlı konuma getiriyor. Öte yandan kurslarımızın büyük sosyal katkıları da önemli. İnsanımızı, ev kadınlarımızı üretken kılarak, psikolojik sıkıntılardan kurtarıyor. Bir insanımızı bile sıkıntıdan kurtarıp yüzünü güldürmeyi başarıyorsak kendimizi başarmış sayıyoruz. Çünkü sonuçta tüm çabamız insanımızın daha mutlu ve huzurlu yaşaması için” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER