Karataş Belediyesine Uyarı

Sosyal Medya sayfalarında Adana iline bağlı Karataş ilçesindeki sahipsiz sokak hayvanlarının uyuz ve son derece perişan resimlerinin yayınlanması üzerine acil olarak toplanan Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) Yönetim Kurulu; on beş (15) kişilik bir ekip ve Veteriner Hekim eşliğinde Karataş ilçesine hareket etti.

Karataş Belediyesine Uyarı
banner686

KİHAYKO Yönetim Kurulu ve mahalle temsilcilerinden oluşan ekip, Karataş ilçesinde ki sahipsiz sokak hayvanlarının kuru mama ile beslemesini yaparak uyuz durumdaki onlarca sokak hayvanına da tedavi uyguladı. Son derece kötü durumda ve ölüme terkedilmiş bir sokak hayvanını da bulan KİHAYKO ekibi ön tedavinin ardından bu hayvanı alarak tedavi için Adana’ya getirdi.

KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Metin YILDIRIM, Karataş dönüşü sonrası yaptığı açıklamada ciddi sorun ve sıkıntılara dikkat çekti.

Metin Yıldırım şöyle konuştu:

“Karataş’ta yaşayan sokak hayvanları burada ölüme terkedilmiş. Tüm köpekler uyuz ve hastalık riski taşıyor. İnsan sağlığını tehdit edici salgın hastalıkların ortaya çıkabilir. Karataş halkı Belediyenin hiçbir şekilde sokak hayvanlarına yönelik çalışma yapmadığını ve zaman zaman bu zavallıların itlaf edildiğini iddia ediyor. Sokakta bulduğumuz ve aylardır uyuz durumda ölüme terkedilmiş bir köpeğin hali içler acısıydı. Bu zavallı hayvanımızı tedavi etmek üzere alıp Adana’ya getirdik. Hiçbir kurum veya insan böylesi bir manzara karşısında duyarsız kalamaz. Müslümanım diyen insanlar şu mübarek Ramazan ayında ağzı, dili olmayan çaresiz hayvanlara bir lokma ekmeği ve bir tas suyu çok görmemeli. Karataş’ta bir insanlık dramı yaşanıyor. “

Karataş Belediyesi ile STK olarak daha öncede görüşme yaptıklarını ancak Belediyenin bu güne kadar sokak hayvanları için iyileştirici ve çözüme yönelik çalışma yapmadığını söyleyen KİHAYKO Başkanı Yıldırım; “Karataş’ta acilen küçük çaplı bir hayvan barınağı yapılarak; sokaktaki hayvanların toplanarak tedavisi ve kısırlaştırılmaları yapılmalıdır. En etkili çözüm kısırlaştırmadır. Hızla çoğalan sokak hayvanı sayısı Karataş’ta yaşayan insanları da tedirgin etmektedir.  5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile yaşam hakları güvence altına alınan sokak hayvanlarının Belediye tarafından yok sayılması mevzuata uygun değildir. Bu anlamda Belediyenin ihmali söz konusudur.”

KİHAYKO’dan Suç Duyurusu

Karataş’taki Sokak hayvanlarının resimlerini çekerek ilgili kurumlara gönderen Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO), Adana Valiliği, Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü ve Karataş Kaymakamlığına başvuru yaparak; katliam iddialarının araştırılması ve 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu nu ihlal etmekten Belediye hakkında soruşturma açılması ve denetim yapılması talebinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER