Mevlana Adana'da da anıldı

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın büyük önem verdiği Kültür Evlerinde sanatsal ve kültürel etkinlikler devam ediyor.

Mevlana Adana'da da anıldı
banner686


Son olarak Yamaçlı Mahallesi, Mevlana Kültür Evinde ‘Mevlana’yı Anma ve Anlama Gecesi’ düzenledi. Anma gecesine Başkan Çelikcan’ın yanı sıra vatandaşlar da katıldı. Gecede Mevlana’nın hayatı anlatılırken Yunus Çoban ve Semazen Ekibi Mevlana ile ilgili şiirleri ve ilahileri okundu. Tiyatro gösterisi düzenlendi. Mevlana’yı anma gecesine katılan misafirler semazen kıyafetleri ile karşılandılar.


banner625
Tören de bir konuşma yapan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Mevlana’yı anlatmaya kelimelerin kifayetsiz ve çaresiz kalacağını belirterek ‘Onun Fikirleri ve eserleri bugün bile Dünyanın gündeminde. Batılı birçok ülkede Mesnevi isimli eseri yıllardır ‘Best Seller’’ olmakta. Mevlana İslam’dan neşet eden insan sevgisi ve âlem tasavvurunun yüzyıllardır en önemli duraklarından biridir. Doğu irfanının ve tasavvuf kültürünün en zengin bahçesidir. Hoca Ahmet Yesevilerin, Yunus Emrelerin, Hacı Bektaşi Velilerin hamuruyla karılmış Anadolu coğrafyasının en önemli gönül sultanlarındandır Mevlana Celaleddin Rumi. Onu anmakla birlikte anlamanın öneminin altını çiziyorum. Ondaki sevgi ve hoşgörü çağlayanına her günden daha çok bugünlerde ihtiyacımız var. Ten elbisesine değil Can’a ve Can’ın sahibine hürmeten muamelede bulunmak toplumumuzun en acil ihtiyacı. Onun adını yaşatmak için Yamaçlı Kültür Evimize adını verdik yetmedi her yıl anma haftalarında da onu anacak ve hatırlayacağız. Hizmet yürüyüşümüzde de onun gibi engin bir sevgi ve hoşgörüyle hiçbir ayrım yapmadan vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışacağız. Mevlana’nın geniş hoşgörüsü, sevgisi ve şefkati hepimizin üzerine olsun. Tüm insanlar hoşgörünün hâkim olduğu Mevlana rengine boyanmış bir dünyada yaşasın’ şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2012, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz