Özalp'tan Dünya süt günü mesajı

Adana ESOB’a bağlı Adana Sütçüler, Yoğurtçular, Peynirciler ve Şarkütericiler Esnaf Odası Başkanı Memduh Özalp, 21 Mayıs 2014 Dünya Süt Günü’nü yayınladığı mesajla kutladı.

Özalp'tan Dünya süt günü mesajı
banner686

İnsanların yeterli ve dengeli beslenmesinde, hayvansal kaynaklı gıda maddelerinin önem arz ettiğini, buna rağmen Türkiye’de süt tüketiminin dünya ölçeğine göre çok yetersiz, fiyatının da çok düşük kaldığını öne süren  Başkan Memduh Özalp, “Dünya’da yıllık süt tüketimi 750 milyon ton iken, Türkiye’de ancak 24 milyon tondur.Kişi başına yıllık süt tüketimi ülkemizde 23 litre iken, Finlandiya’da 170, İspanya’da 135, İngiltere’de 125 litredir. Ülkemizde üretilen sütün yüzde 70’i seyyar esnafımız tarafından tüketiciye çiğ süt olarak ulaştırılıyor”dedi.

Sütçü esnafının en önemli sorunlarının başında yüksek yem fiyatları, düşük süt fiyatı, pazarlama, tüketim azlığı, açıkta satılan sütlere gereken ilgi ve güvenin gösterilmemesinin geldiğini ifade eden Özalp şöyle konuştu:

“Hayvancılıkta kullanılan yemin ana maddesi olan arpa, mısır, buğday gibi ürünlerin fiyatları yükselince, yem fiyatları da artıyor. Bu yükseliş, sütün maliyetine doğrudan etki yapıyor. Üreticimizi de, satıcımızı da sıkıntıya düşürüyor.  Ayrıca, sokakta satılan sütler daha taze olmasına rağmen, vatandaşımız yine de taze sütü az tüketiyor”

Özalp, sütün özellikle çocukların sağlıklı büyümesindeki yararlarına dikkat çekerken, her geçen gün artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığa gereken önemin verilmesini de “Milli bir görev” olarak gösterdi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner715

cyberturk.biz