banner834

Sınavda kaldı, öğretmene saldırdı!

Motorlu taşıtlar direksiyon sınavında görevli olan Gazi Uzun hafta sonunda 8, 9 kişinin saldırısına uğradı. Yaralanan Uzun tedavisinin ardından evinde gözlem altına alındı.

Sınavda kaldı, öğretmene saldırdı!

Eğitim Sen Adana Şubesi de Öğretmen Gazi Uzun'a yapılan saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Saldırının Milli Eğitimin, eğitimi ticaretleştişrmesine bağlayan Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, "Okullarda yaşanan bu tür şiddet olaylarının arkasında öğretmenlik mesleğini rencide edici yaklaşımların ve siyasiler tarafından her fırsatta kullanılan şiddet dilinin etkisi büyüktür." dedi.

Hüseyin Kaya şöyle devam etti;

Milli Eğitim Bakanlığının uygulamış olduğu yanlış politikalar ve toplumu yanlış yönlendirmesi sonucu öğretmenlik mesleği her geçen gün itibarsızlaşmaktadır.

Öğretmenlik, toplumun gözünde itibarını kaybettikçe öğretmenlere yönelik saldırılar ve şiddet de artar durumdadır. Türkiye genelinde gün geçmiyor ki öğretmenlere yönelik yeni bir saldırı haberi ile karşılaşmayalım. En son örneğini,  23 Ekim Cumartesi günü Adana'da yaşadık. 

Motorlu taşıtlar direksiyon sınavında görevli olan arkadaşımız Gazi UZUN, dün 8, 9 kişinin saldırısına maruz kalmıştır.

Sınavda başarısız olan bir aday, öğretmen arkadaşımızdan kendisine yeni bir hak daha verilmesini talep etmiş; arkadaşımız bu talebi reddedince sınava giren kişi ve yakınları tarafından saldırıya uğramıştır. Arkadaşımız,  şu anda evinde gözlem altındadır.

Öğretmenlere yönelik saldırının bu kadar rahat gerçekleşmesi şüphesiz ki, eğitimin sınav endeksli olması ve sınavların da piyasaya açılmış olmasındandır.  Sınavda başarısız olan bir öğrencinin,  piyasacı anlayışla sınavın tekrarını istemesi ve bu isteğinin kabul görmemesi üzerine öğretmene saldırıyı kendinde bir hak olarak görmesi yıllardır süren yanlış politikaların bir sonucudur. 

Öğretmen arkadaşımıza yönelik şiddeti asla kabul etmiyoruz. 

Arkadaşımıza şiddet uygulayan kişilerin en kısa sürede cezalandırılmasını bekliyoruz.  Şunu da ifade etmek istiyoruz ki,  Milli Eğitim Bakanlığının eğitimi piyasa açması ve ticari bir mantıkla yönetmesi devam ettiği sürece öğretmenlere yönelik saldırılar sürecektir.  Milli Eğitim Bakanlığını öğretmenlerin saygınlığını arttıracak politikalar üretmeye, eğitimin piyasacı değil nitelikli, kamusal bir hak olduğu anlayışını topluma kazandırmaya davet ediyoruz.

Arkadaşımıza saldıran kişilerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Eğitim-Sen Adana Şube olarak arkadaşımıza yapılan şiddetin takipçisi olacağız.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021, 12:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çukurovalı
Çukurovalı - 7 ay Önce

Adana2da direksiyon sınavları gerçekten eziyet haline geldi.Adaylar 5 - 6 kez direksiyon sınavına girip başarısız oluyor.Sınav hocaları zaten heyecanlı olan adaylara aşağılayıcı bir şekilde konuşuyor.Sınav bitiminde ağlayan sayısız aday görüyorsunuz.Sınav esnasında sakız çiğneyen sınav hocası bile var.Bence aday ve yakınlarını çıldırtmışlar.Sonunda böyle olacağı belliydi.Çok ta şaşırmadım.

Çukurovalı
Çukurovalı - 7 ay Önce

Aday direksiyon sınavından kalınca bir sonraki sınava girebilmesi için kurs aldığı kurumdan ek ders almak zorunda.
ve bu aldığı ek ders için kurs aldığı kuruma ilave ücret ödüyor.
Kaldığı için bir sonraki sınavın ücreti de artmış olarak ödeniyor.Kaldıkça sınav ücreti artıyor.
Aday sınavlarda peş peşe dört kez kalırsa tüm dosya yanıyor ve her şey sil baştan başlıyor.Paralar tekrar ödeniyor.
Yani sınavdan her kalış hem kurs veren kuruma hem de sınav ücreti alan devlete müşteri kazandırıyor.
Sanki kurumlarla sınav hocaları arasında organik bir bağ var ve sınavda zorluk çıkaran hocalar kurumlara
müşterileri geri göndererek para kazanmalarına destek sağlıyorlar.
Sonuç olarak sınavlar işkence halini alıyor.İstenmeyen olaylar meydana geliyor.

SIRADAKİ HABER

banner841