Sözütek'ten "Gürültü kirliliği" uyarısı

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, hafta sonu yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavları (YKS) nedeniyle şehirde hizmet veren toplu taşımacı esnafı ile vatandaşlardan, özellikle okul önlerinde klakson çalmamalarını ve yüksek sesle müzik dinlememelerini istedi.

Sözütek'ten "Gürültü kirliliği" uyarısı
banner686

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) ve Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek, milyonlarca gencin geleceğini şekillendireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavları'nın, 15 Haziran Cumartesi ve 16 Haziran Pazar günü 3 oturumda gerçekleştirileceğini hatırlattı.

Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin bir yıl boyunca bu sınav için hazırlandığına dikkati çeken Birlik Başkanı Sözütek, sınava girecek öğrencilere başarılar dilerken, şehirde hizmet veren toplu taşımacı esnafı ile vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Yükseköğretim Kurumları Sınavlarının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) 15 Haziran Cumartesi günü sabah, Alan Yeterlilik Testi'nin (AYT) 16 Haziran Pazar günü sabah ve Yabancı Dil Testi'nin (YDT) ise aynı gün öğleden sonra gerçekleştirileceğini dile getiren Başkan Sözütek, "Bu sınavlarda, sizin evlatlarınız, aile yakınlarınız da olabilir. Lütfen okul önlerinden geçerken klakson çalmayın, yüksek sesle müzik dinlemeyin, çocuklarımızın dikkatini dağıtıp, emeklerini zayi etmeyin” dedi.

YKS sabah oturumlarının saat 10.15'te başlayacağını, 16 Haziran'da yapılacak YDT'nin ise 15.45'te başlayacağını hatırlatan Başkan Sözütek , sınav günleri, trafikteki yoğunluğun sıkışıklığa yol açabileceğine de işaret ederek, sınavlara gireceklerin 15 dakika öncesinden mutlaka salonda bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

Sınavın yapılacağı saatlerde adayların dikkatini dağıtacak her türlü faaliyetten uzak durulması gerektiğine vurgu yapan Başkan Sözütek, "TYT, AYT, YDT nedeniyle, öğrenciler ve yanlarında gelecek velileriyle birlikte yaklaşık 4 milyon insan sınav yerlerine gidecektir. Toplu taşımacı esnafımız ve şehirde araç kullanacak sürücülerimiz sınav günleri Cumartesi 10.00 - 12.30 arası,  Pazar günü de 10.00 - 17.45 saatleri arasında okul önlerinde ve yakınlarında, klakson çalmamalı, yüksek sesle müzik dinlememelidir. Ayrıca inşaat çalışmaları durdurulmalı, yüksek gürültüye neden olan işyerleri sınav saatlerinde çalışmalarına ara vermelidir. Bu durum, tüm öğrencilerimizin yararına olacaktır. Ayrıca, sınav yapılan yerlerin yakınlarında aynı şekilde sınav saatlerinde gürültü yapan çalışmaların durdurulması için tedbir alınmalıdır. Bu vesileyle, sınava girecek tüm öğrencilerimize üstün başarılar, mutlu ve hayırlı bir gelecek diliyorum." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER