Tarihi Karar

Molotof, taş atan çocuk ailesinden alınacak.

Tarihi Karar
banner686

Diyarbakır Valiliği, taşlı veya molotoflu eylemlere katılan çocukların ailelerini önce uyaracak. Suç tekrarlanırsa para cezası kesecek. Bu da sonuç vermezse Çocuk Koruma Kanunu'na dayanarak, çocuk Sevgi Evleri'ne yerleştirilecek.

Diyarbakır Valiliği, molotoflu ve taşlı eylemlere katılan çocuklar için devrim gibi bir karara imza atmaya hazırlanıyor. Vali Mustafa Toprak, "5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu'na istinaden bu çocukları ailelerinden alıp Sevgi Evleri'ne yerleştireceğiz" dedi.

Terör olaylarında ön saflara sürülen; molotof kokteyli atan, sokaklarda ateş yakan çocuklar, devletin koruması altına alınacak. Uygulama, sorunu en derinden yaşayan illerden Diyarbakır'da başlatılacak.

AMAÇ , İSTİSMARI ÖNLEMEK

Sokak eylemlerinde taş ve molotof kokteyli atarken yakalanan çocuğun ailesi Çocuk Şube polisleri tarafından uyarılacak. Buna rağmen çocuk o eylemi yapmaya devam ederse bu kez aileye 150 lira para cezası verilecek.

Bu da çözüm olmazsa, bu kez 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu devreye sokulacak, mahkeme yoluyla çocuk ailesinden alınacak. Çocuk istismarının önüne geçmeye kararlı olduğunu söyleyen Vali Mustafa Toprak, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Emniyet Çocuk Şubesi'nin eş güdümle çalışacağını belirtti.

Anne ve babaları uyaran Vali şöyle dedi: "Her ne kadar sosyologlarla, psikologlarla, rehber öğretmenlerle bu konuda çalışma yürütsek de, Diyarbakır'da taş ve molotof atan, refüjlerde mendil, su satan çocukları görüyoruz. Demek ki sosyal tedbirlere ilaveten, kanuni maddeleri de çalıştırmamız gerekiyor. İkaz, eğitim ve cezalara rağmen aileler çocuklarına sahip çıkmıyorsa sosyal devlet olarak biz bu çocukları mahkeme kararıyla ailelerinden alıp Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme kurumu bünyesindeki 6-7 kişilik Sevgi Evleri'ne yerleştireceğiz. Amacımız aileleri cezalandırmak değil; çocukları, suç ve istismardan uzaklaştırmak."

TRTHABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz