banner735

Taşköprü’de ‘Atabarı’ coşkusu yaşandı

Adana’da, tarihi Taşköprü’de Mustafa Kemal ruhu ile Milli Mücadele’nin başlangıcının 100. Yılına özel ‘Atabarı’ coşkusu yaşandı. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu ortaklığında 81 ilde 19 ülkede, 19 Mayıs 2019 Pazar akşamı Saat: 19.19 da eşzamanlı olarak ‘Atabarı( oyunu oynandı.

Taşköprü’de ‘Atabarı’ coşkusu yaşandı
banner686

19 Mayıs sabahı Valilik kutlama programına 100. yılında 100 dansçı ile Atabarı oynayarak katılım sağlayan, aynı günün akşamında Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu Koordinatörlüğü’nce ortaklaşa hazırlanan "Dünya Atabarı Oynuyor" programında Tarihi Taşköprü üzerinde halk oyunları gösterileri sergilendi. 100 metre Taşköprü koşusu, Seyhan nehri üzerinde gondol geçişleri gibi etkinlikler sonrasında 19 Mayıs 1919'a atfen saat 19.19 da 81 il ve 19 ülkede eşzamanlı olarak "Atabarı" oynandı.

banner625
Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Halk Oyuncular Birlik Platformu Adana İl Koordinatörü Emin Öksüz, şu açıklamayı yaptı:

 “Adanalı hemşehrilerimizin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlikte Tarihi Taşköprü üzerinde 7’den 77’ye her yaştan insanla birlikte ‘Atabarı’ oyununu oynadık. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emekleri olan Adana Valimiz Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, Adana İl Turizm Şube Müdürü Aşiret Aslı Boran, personellerine, sabah akşam güneşe meydan okurcasına çalışmalarını gerçekleştiren Seyhan Yeşilevler Şehit Duran Keskin İlkokulu, Seyhan Şakirpaşa İlkokulu, Küçük Dikili Talat Hacıbekiroğlu ilkokulu ve ortaokulu, Seyhan Şehit İlbey Gülbey Ortaokulu, Seyhan ÇEP Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Seyhan Çobanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çukurova Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, Adana İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu, AFAGDER (Adana Folklor Araştırma Geliştirme Gençlik Spor Kulübü Derneği) Halk oyunları Topluluğu ve Şakirpaşa HEM dansçılarına, velilerine ve idarecilerine, ayrıca bu ekiplerin hazırlanmasında görev alan halk oyunları antrenörlerine emeklerinden dolayı teşekkür ederim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz