TURSAB'tan kent estetiği uyarısı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Adana Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Murat Şirin, Adana’nın turizm potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu ancak bazı sorunlar nedeniyle bu potansiyelin istenilen ölçüde kullanılamadığını söyledi.

TURSAB'tan kent estetiği uyarısı
banner686

TÜRSAB Adana BYK Başkanı Murat Şirin, yaptığı açıklamada, Adana ve Çukurova yöresinin turizm sektörü açısından, doğal güzelliklerinin yanı sıra geçmişte çeşitli uygarlıkların hüküm sürdüğü tarihi bir bölge olması nedeniyle büyük önem taşıdığını belirtti.

Adana'da ciddi bir turizm potansiyeli olmasına karşın sorunlarının da var olduğunu belirten Şirin, sorunların başında kentin estetiği geldiğini söyledi.

Özellikle yabancı turistlerin seyahat edecekleri yöreleri sosyal medyadan bulup incelediğini belirten Şirin, şöyle konuştu:

‘’Eğer sosyal medyada kent hakkında olumsuz düşünceler varsa kesinlikle bu yörelere seyahat etmiyorlar.Turist gittiği yörede ilk önce huzur ve güvene, ardından gideceği kentteki temizlik görsellik yol yaya araç trafiği ile kentsel dokuya ve sosyal çevresine dikkat eder. Maalesef bu konularda kentimizde büyük eksiklikler var. Kentimizin var olan turizm potansiyelini kullanmamız için kentin estetiğini güzelleştirmemiz yönünde çalışmalar yapılmalı. Adana'da yaşamanın rahat ve keyifli, gezmenin ve lezzetin doyumsuz olduğunu gelen turistlere gösterebilmeliyiz.

Yeni göreve gelen büyükşehir belediye başkanımız Hüseyin Sözlü ile diğer başkanlarımızdan bu yönde adımlar atmalarını bekliyoruz. Kentimize ne kadar çok turist çekersek Adana’nın ekonomisi de bir o kadar büyür. Kenti turistlerin cazibe merkezi haline getirmemiz için bu yöndeki adımları bir an önce atmalıyız.’’

TEPEBAĞ HÖYÜĞÜ, KARATAŞ VE YUMURTALIK SAHİLLERİ İLE SEYHAN BARAJ GÖLÜ

Şirin, Adana’nın tarih turizmi açısından cazibe merkezi haline gelmesi için Büyükşehir Belediyesi’nce geçtiğimiz yıllarda başlatılan Tepebağ Höyüğü kazılarının bir an önce tamamlanması gerektiğini , ayrıca Seyhan Baraj Gölü’nün de günlük tekne gezileri ve sportif amaçlı faaliyetlerin arttırılarak turizme kazandırılması gerektiğini bildirdi.

Adananın bakir sahil ilçeleri olan Yumurtalık ve Karataş’taki sahil bandının turizm destinasyonuna dahil olabilmesi için yerel yönetimlerden biran önce gerekli alt yapı çalışmalarını yapmalarını isteyen Şirin, ‘’Ardından işadamları yöreye yatırım için davet edilmeli kendilerine özel teşvikler sağlanmalı’’ diye konuştu.

-TÜRSAB GENİŞLETİLMİŞ BYK ’LAR TOPLANTISI ADANA’DA

Şirin, turizm sektörü temsilcilerinin dikkatini Adana’ya çekmek istediklerini ve bu amaçla TÜRSAB Genişletilmiş BYK ‘lar Toplantısı’nı TÜRSAB genel Başkanı Başaran Ulusoy ile Türkiye genelinde faaliyet göstermekte olan 36 adet Bölgesel Yürütme Kurulu üyeleri ve 81 vilayetin turizm temsilcileri acenteleri ve tur operatörlerinin katılımıyla Adana’da yapma arzusunda olduklarını bildirdi. Şirin, ‘’Bu toplantıda Adana’nın turizm potansiyelini kentimizin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değerlerini anlatarak kentimizi Türkiye’nin sürekli tur yapılan bir destinasyon haline getirmeyi hedefliyoruz’’ şeklinde konuştu.

banner625

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2014, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner715

cyberturk.biz