Yağmur düştü, barajlar suya doydu!

Yaz aylarının sonlarına doğru İstanbul Ankara gibi büyük kentlerde yaşanan içme su sorunu kar ve yağmurun yere düşmesiyle sona erdi. Adana'da ise her mevsimde herhangi bir sorun yaşanmadı.

Yağmur düştü, barajlar suya doydu!
banner686

Adanahabermerkezi.com

2000 yılında dönemin Belediye Başkanı Aytaç Durak tarafından hayata geçirilen ve kentin 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacağı iddia edilen "Çatalan projesi"yle Çatalan barajındaki su kontrol altına alınmıştı. Projeni iddia edildiği gibi amacına hizmet etmesiyle kentte içme suyu, sorun olmaktan çıktı. 

BARAJLAR SUYA KAVUŞTU!

Türkiye'nin büyük bölümünde karların Ağustos ayına kadar erimiş olması ve bu sürede yeterli yağış olmaması nedeniyle, özellikle Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde barajlarda doluluk oranları tehlikeli seviyeye yaklaşmışken Adana'da baraj doluluk oranı Yüzde 76,91 (05 Şubat 2021) seviyesinde bulunuyor. İstanbulda ise kar ve yağmur yağışına rağmen ortalama baraj doluluk oranı Yüzde 44,34'e yükselebildi.

Adana'da barajların ortalama doluluk oranı üst seviyede seyrediyor.

İstanbul'da ise İBB'nin paylaşımına göre doluluk henüz beklenen seviyede değil.

Her ne kadar Adana su zengini gibi görünse de sağlıklı ve içilebilir içme suyunu tasarruflu kullanarak gelecek nesillere taşımamız gerekiğini unutmamamız gerekiyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 14:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
PES
PES - 3 ay Önce

7/24 AYTAÇ DURAK nedir anlamadım bu sitede bu aytaç durak sevgisini METRO dan bahseder misin sayfa admini ? Stad dan geçmez otogardan geçmez hastaneden geçmez adliyeden geçmez Adana için utanç verici bir proje beton enkazı belediyenin kanburu seçilen hiçbir belediye başkanı kolunu oynatamıyor bu METRO yüzünden neden gündeme gelmiyor konuşulmuyor acaba ?

SIRADAKİ HABER