Yargılamada ‘Uzlaştırma’ modeli

Adana Barosu tarafından düzenlenen ‘Uzlaştırmacı Avukat’ semineri Adana Cumhuriyet Savcısı Hüsamettin Binici’nin sunumuyla gerçekleştirildi.

Yargılamada ‘Uzlaştırma’ modeli
banner686banner625
Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Baro tesislerinde yapılan seminerin açılışında yaptığı konuşmada; yargının iş yükünü hafifletmek amacıyla yürürlüğe giren uzlaştırıcının anlaşmazlıklarda kullanılan bir formül olduğunu belirterek ‘Uzlaştırma yöntemleri nitelikleri itibariyle bir yargılama faaliyeti değildir. ABD ve AB ülkelerinde yıllardır başarıyla uygulanan sistemdir. Sistem, kasten adam öldürme ve cinsel saldırı dışında kalan suçlar için "uzlaşma" yolunu açıyor. 5271 sayılı Kanunun 253 maddesi gereğince, bazı suçlar sırasında Savcı uzlaştırmacı tayin edebilmektedir. Seminerimizin verimli geçmesini diliyorum’’ dedi

Daha sonra söz alan Adana Cumhuriyet Savcısı Hüsamettin Binici de, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile ceza yargılamamıza giren Uzlaşma Kurumu, Alternatif Uyuşmazlık Çözümü ve Onarıcı Adalet kavramlarına değindi. Uzlaştırmanın Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 26.07.2007 tarih ve 26594 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Seminere, çok sayıda avukat katılarak, bilgi sahibi oldu.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2012, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz