Akyürek, “Basın üzerindeki baskı ve sansür kalkmalı”

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir’i ziyaret etti. Başkan Vekili Akyürek, bir ülkede basın özgürlüğü olmadan, demokrasinin kök salmasının ve gelişmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Akyürek, “Basın üzerindeki baskı ve sansür kalkmalı”
banner686
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de bulunduğu ziyarette, basın üzerindeki sansürün giderek arttığına dikkat çeken ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, iktidar yanlısı ve karşıtı medya gruplarının oluşturulduğunu ifade etti. Cafer Esendemir, bu durumun medya çalışanlarına zarar verdiğini söyledi.

Başkan Vekili Ramazan Akyürek de, basın üzerindeki sansürün kalkmasının şiddetle gerekli olduğunu kaydederek, “Basının ülkeye ve millete, doğru, hızlı ve tarafsız habercilik anlayışıyla hizmet etmesini bekliyoruz ve bunun için de basın üzerindeki baskıların, sansürün mutlaka kaldırılması, demokratik ortamda çalışma şartlarının yeniden sağlanması gerektiği kanısındayız. Basından sansürün kaldırılışının yıldönümünü kutlamak isterdik ama maalesef baskı ve sansür sürdüğü için bu sevinci yaşayamıyoruz. Onlarca gazeteci sadece haber yaptıkları ve görüşlerini ifade ettikleri için cezaevinde. Bir ülkede basın hür olmadan, o ülkede demokrasinin gelişmesi mümkün değildir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER