banner733

ÇGC'den Zaman Gazetesine ziyaret

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÇGC) Adana’daki medya kuruluşları ile ilgili yaptığı geziler sürüyor. ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ve yöneticileri bu kez Zaman Gazetesi Bölge Temsilciliği’ni ziyaret ederek, meslek ve meslektaşlar üzerine görüşlerini bildirdiler.

ÇGC'den Zaman Gazetesine ziyaret
banner686
ÇGC yönetiminin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Zaman Gazetesi Bölge Temsilcisi Bilal Öğütçü, medyanın durumunun vahim olduğunu belirterek, “Bu durum sadece Adana’da değil, tüm Türkiye genelinde aynıdır. 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla ABD merkezli sivil toplum örgütü Freedom House yayınladığı rapora göre; son 15 yıldan beri ‘kısmen özgür’ olarak nitelediği Türkiye’yi bu ilk kez bu yıl ‘özgür olmayan ülkeler’ kategorisine aldı. Gezi olayları sonrası yaşanan işten atılmalar, sansür ve oto sansür uygulamaları, şeffaf olmayan medya sahipliği dolayısıyla 6 puan daha kötüleşen ülkemiz bir öncesine göre 17 sıra daha gerileyip, dünya genelinde 134. sıraya geldi. Dünyada ülkeler bazında basın özgürlüğünü araştıran ve 1980 yılından beri bu konuda her yıl bir rapor yayınlanın örgütün raporunda ayrıca; Türkiye, 42 ülkenin yer aldığı Avrupa’da da aynı zamanda basını özgür olmayan tek ülke olduğu belirtilmiştir. Bu durum biz gazeteciler için büyük üzüntü vericidir. Basının özgür olmadığı yerde demokrasiden bahsedilemez” dedi.

DEVŞİRİLMİŞ BİR GRUP OLUŞTURULDU

Türkiye’de basının iktidarın baskısı altında bulunduğunu da ileri süren Öğütçü, “Maalesef; iktidar tarafından devşirilmiş bir grup oluşturulmuştur. Yandaş medya oluşturmak için TMSF aracılığıyla televizyonları ihalesiz bir şekilde istediği işadamına satabiliyor. Bunu da kendisine destek olabilecek bir medya grubu oluşturmak için gerçekleştirmektedir. Bir Başbakan çıkıp, meydanlarda medya patronlarını işaret ederek, eleştirel konuşma yapıyor. Böyle bir konuşma herhalde dünyada örneği yoktur” diye konuştu.

YEREL MEDYA GÜÇBİRLİĞİ YAPMALI

banner625
Yerel medyanın en büyük sıkıntısının ekonomik özgürlüğünün olmamasına da bağlayan Zaman Gazetesi Bölge Temsilcisi Bilal Öğütçü, yeterli olmayan Basın İlan Kurumu dışında pek fazla geliri bulunmayan yerel medyanın güç birliğine gitmesi gerektiğini de vurguladı. Adana’da 20’den fazla yerel gazetenin bulunduğuna dikkat çeken Öğütçü, ayakta durmakta zorlanan bu gazetelerin yayınlarını sürdürebilmeleri için sayının 10’a düşmesinin altını da çizdi. Öğütçü ayrıca, adliye polis muhabirlerinin görevini yaparken polislerin engellenmesi ile karşılaştığını da kaydederek, bu konuda meslektaşlarına emniyetin yardımcı olmasını da istedi.

ESKİ GÜNLERDEKİ GAZETECİLİĞİ ARIYORUZ

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir de, yerel medyanın sağlıklı bir şekilde yayınlarını sürdürebilmeleri için birleşmeleri gerektiğini ve dayanışma içerisinde olmalarının zorunlu olduğunu söyledi. Türkiye’de maalesef; yandaş medya oluşturulmasının dışında başka cepheler de oluştuğuna vurgu yapan Esendemir, “Bu gazeteci arkadaşlarımızın hepsi kardeşimizdir. Meslektaşlarımızın baskıdan uzak ve özgürce gazetecilik yapmalarını istiyoruz. Eski günlerdeki gazeteciliği arıyoruz” dedi.

 

 
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz