banner735

Sözlü, “Özgür basın, köklü demokrasinin vazgeçilmez unsurudur”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın, basında sansürün kaldırılışının yıldönümü nedeniyle her yıl kutlanması gereken ancak, yaşanan sıkıntılar nedeniyle sektörle ilgili sorunların dile getirildiği bir gün haline geldiğini söyledi.

Sözlü, “Özgür basın, köklü demokrasinin vazgeçilmez unsurudur”
banner686

Yazılı ve görsel medyanın, gazetecilerin özgürce çalışabilmesinin önemine değinen Başkan Hüseyin Sözlü, “Problemlerden olabildiğince arındırılmış ve halk için, özgürce, objektif çalışan basın, çağdaş ve köklü demokrasiler için vazgeçilmez unsurdur. Bir ülkede demokrasinin yerleşmesi için basın kuruluşlarının ve dolayısıyla gazetecilerin sansüre uğramadan, olan biteni bütün çıplaklığıyla, halk yararına aktarabilmesi, haberleştirebilmesi ve kamuoyuna duyurulabilmesi hayati önem taşımaktadır” dedi.

 

Basın kuruluşlarının objektif, birilerine angaje olmadan habercilik yapabilmeleri için, onlara kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayacak ortamın sağlanması gerektiğini belirten Başkan Sözlü; basın kuruluşlarının, gazetecilerin susturulduğu, yönlendirildiği ve kontrol altına alındığı ülkelerin, demokrasilerini geliştirme, kökleştirme şansı bulunmadığını ifade etti.

 

Yerel medyanın da önemine değinen Başkan Hüseyin Sözlü, “Adana Büyükşehir Belediyesi olarak, kanunların izin verdiği oranda özel günlerde, bayramlarda basın-medya kuruluşlarını destekliyoruz. Yerel medyanın çalışmalarını, iyi niyetli eleştirilerini halka hizmet yolunda bize yol gösteren fırsatlar olarak görüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, bu özel günün gerçek anlamıyla bayram olarak kutlandığı, basın üzerindeki sansürün tamamen kaldırıldığı günleri hep birlikte yaşama arzumuzu seslendiriyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2015, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz