Ozan Sihay: Ozan Sihay "Adana’dan dünyaya açılan” bir sanatçı

Röportaj:  Hüseyin Ataş                                                                       

Fotoğraf: Kevser Ataş

Çukurova’nın bire elli veren münbit toprakları sadece mahsulü ile değil toprağın üzerinde yetiştirdiği, Türkiye’de sanatın her dalında öncü olmuş isimleri ile de haklı bir üne sahip. Bu topraklardaki çok kültürlülük, sıcakkanlılık ve açık fikirlilik birçok sanatçının yaratıcılığını beslemiş ve onlara Adana’dan dünyaya açılmalarına olanak tanımıştır.

Sosyal medya uygulamalarının gelişmesi ile yeni nesil Adanalı gençler bu uygulamalar ile kendi ürettiği içerikleri paylaşarak isimlerini şehirlerinin hatta ülkelerinin dışına taşıyabiliyor. Müzik alanında Fate Fat, Selimciğim Ağaçdalı, Esat Bargun; sinemada Çılgın Serkan olarak tanıdığımız Yunus Emre Tekin ve S1F1R B1R ekibi, mizah deyince Röportaj Adam karakteriyle Mahsun Karaca ilk akla gelen ve sosyal medyada oldukça popüler olan yeni nesil Adanalı gençlerden bazıları.

Sosyal medyada, çektiği fotoğraflar ve videolar ile yüz binlerce kişiye ulaşan, fenomen haline gelen bir sanatçımız daha var: Ozan Sihay. O, Adana’ya genellikle kameranın arkasından bakan birisi. Onun vizöründen hâlihazırda renkli olan Adana daha da renkli bir hale geliyor. Taş Köprü, Tepebağ ve Büyük Saat gibi Adana’nın ikonik mekânlarında çektiği fantastik videolar Youtube ve Instagram’da yüzbinlerce kişiye ulaşmış durumda. James Bond Skyfall filminin Türkiye çekimlerinde yönetmen grubunda yer alan, birçok sinema filminde emeği olan, fotoğraf ve videoları ile Adana’nın tanıtımına katkı yapan fahri bir turizm elçisi gibi adeta Ozan Sihay. Kurucularından olduğu Atom Film ile Türkiye’de birçok ünlü isim ve başarılı şirkete reklam, tanıtım filmleri, müzik klipleri ve kamu spotu çekimleri yapıyorlar. Başarılı sanatçı ile reklam çekimi için geldiği Kastamonu’da yolumuz kesişti ve fotoğrafa, Adana’ya dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fotoğraf ve video çekme tutkusu ne zaman ve nasıl başladı?

Sinemasever bir babanın çocuğuyum. Küçük yaştan beri babam filmlere götürürdü. İzlediği filmler ile ilgili notlar tuttuğu bir de defteri vardı. Hangi yönetmen çekmiş, oyuncular oynamış ve filmin konusuna dair notlar alırdı. Bende o defteri okurdum. Fotoğraf ve sinema tutkusu küçük yaşlarda babam sayesinde başladı.

“Instagram olmasaydı kimse bu kadar fotoğraf çekmezdi!”

Youtube kanalınızda video uygulamaları hakkında yaptığınız yayınlar kısa sürede binlerce kişiye ulaştı…

Youtube’nin çok iyi bir algoritması var. Hedef kitleye çabuk ulaşıyorsunuz. Bazı videolarım 200.000 izlenmeyi aşmış durumda. Çok iyi tepkiler alıyorum. Birçok kişi videolarımdan öğrendiği teknikler ve uygulamalar ile fotoğraflar çekiyor ve instagramdan beni de etiketleyerek paylaşıyor. Hoşuma gidiyor bu tür geri dönüşler almak.

Fotoğraf ve video çekmeyi seven arkadaşlara neler önerirsiniz?

Bu soruyu ile sık karşılaşıyorum. Hangi makine ile fotoğraf çektiğimi ya da hangi uygulamaları kullandığımı merak ediyorlar. Bunlar açıkçası en son nokta. Kendinizi geliştirmeniz önemli olan. Bunun için de iyi fotoğrafçıların fotoğraflarına bakmalarını, tekniklerini, açılarını incelemelerini tavsiye ediyorum. Ne ile değil nasıl çektiğiniz önemli olan. Instagram hesabımdaki fotoğrafların %80’ini kendi telefonumla çekiyorum ben mesela. Fotoğraf Yunanca bir kelime ışıkla boyama gibi bir anlamı var. İyi ışığı alırsanız iyi de bir açı yakalarsanız harika anlar yakalayabilirsiniz.

“Fotoğrafı ne ile değil nasıl çektiğiniz önemli olan.”

Instagram yahut diğer sosyal medya araçları olmasaydı fotoğraf çekmek bu kadar popüler bir uğraş olur muydu?

Kesinlikle hayır. Instagram ile hemen herkes fotoğraf ve video çekip paylaşıyor artık. Instagram kaliteli bir fotoğraf paylaşım sitesi olma hedefiyle hayatımıza girmişti ancak onlar da kendini bozdu. Snapchat’ten, Watsapp’tan bazı uygulamaları kopyaladı. Facebook’tan pek farkı kalmadı. Fotoğraf çöplüğüne dönüşmeye başladı. Üst üste çok kötü fotoğraflar görüyorum bazen.

Adana’da en sevdiğiniz beş fotoğraf çekim alanı?

Birincisi Taş Köprü, Büyük Saat, Tepebağ, göl ve Çatalan tarafında da çok güzel yerler var.

“Feke ve İmamoğlu ilçeleri fotoğrafçılar için müthiş bir stüdyo!”

İlçelerden nerede fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz?

Feke ve İmamoğlu’nun doğası gerçekten çok güzel. Oralarda fotoğraf çekmeyi seviyorum. Özellikle mevsiminde gidince her renk tonunu görebiliyorsunuz. Karataş ve Yumurtalık’ı da sayabilirim.

Adana bir festival şehri olma yolunda ilerliyor. Festivallere kişisel ve Atom Film olarak katkınız nedir?

Festival şehri oldu diyebiliriz artık. Adana’da sürekli festival var. En son lezzet festivali düzenlendi. Orada Vali Bey’in davetlisi olarak bulundum. Türkiye’nin birçok yerinden sosyal medya fenomenleri geldi. Onları gezdirdim. Onun dışında yedi yıldır Atom Film olarak Adana Film Festivalinin bütün video, görsel ve jeneriklerini yapıyoruz. Kasımda Aladağ’da ilk kez bir doğa festivali düzenlenecek orada da söyleşiye katılacağım. İlerleyen dönemlerde o festivalin de içerisinde olacağız.

“Gelecek yıl Adana’da Tepebağ Çıkmazı adıyla bir film çekeceğiz.”

Sinema projeniz var mı?

Bir kısa film çektik montajını yeni tamamladık. Önümüzdeki çarşamba günü set çalışanlarına ve oyunculara özel bir gösterim yapacağız. Filmimizin başrolünde de şu an gösterimde olan Müslüm filminde Müslüm Gürses’in en küçük halini canlandıran Alper oynuyor. Festivallere yollamaya başlayacağız.

Uzun metraj?

İki tane sinema film projemiz var. Önümüzdeki yıl Adana’da çekmeyi planlıyoruz.

“Adana’yı, güzelliklerini paylaşmayı kendime vazife edindim.”

Senaryo size mi ait, konuları neler olacak?

Evet, senaryo ben ve ortağım Tufan’a ait. Adana Film Festivalinde de ‘’En iyi senaryo ödülü’’ almıştık. Adı Tepebağ Çıkmazı olacak. Diğeri de mevsimsel tarım işçileri ile ilgili olacak. Tuzla tarafında bir belgesel çekimi için dört-beş ay mevsimlik tarım işçileri ile beraber yaşadık. Durumlarından çok etkilendik. Bununla da ilgili bir uzun metraj film projemiz var.

Adana sizin için ne ifade ediyor?

Adana bir yaşam tarzı benim için. Başka bir şehirde yaşayamam. Hem imkânları çok geniş hem de hayat çok kolay. Her şeyi bulabiliyorsunuz. En önemlisi de yaptığım işle ilgili. Doğal bir fotoğraf stüdyosu Adana. Türk sinemasının çıkış yeri dahi Adana’dır. İlk filmler pamuk ağalarının siparişi üzerine çekilip, ilk galaları Adana’da yapılmıştır sinema tarihimizin ilk dönemlerinde. Dört mevsim sinema ve fotoğraf bakımından dört mevsimde de çok verimli. Tabii en başta da kebap var! Yemek cenneti, daha ne olsun?

“James Bond Skyfall filminin yönetmen ekibindeydim. Muhteşem bir deneyimdi!”

Yaptığınız işler Adana’nın tanıtımına da katkı sağlıyor. Böyle bir amacınız var mı, işinizin ve başarınızın sonucu mu bu durum?

Adana’yı çok sevdiğim için işimi içtenlikle yapıyorum. Adana’yı paylaşmayı ve şehrimin güzelliklerini herkese göstermeyi kendime vazife edinmiş durumdayım. İstanbul’dan ya da diğer büyük şehirlerden gelen insanlar Adana’yı ilk kez görünce çok şaşırıyorlar. Adana böyle bir yer mi diyorlar. Bende evet Adana hep böyle diyorum. Maalesef dışarıda olumsuz bir imajımız var bende bunu kırmaya çalışıyorum.

Çalıştığınız en özel iş, içerisinde yer aldığınız en önemli proje neydi?

James Bond Skyfall filminde reji asistanıydım. Ortağım Tufan ve ben yönetmen grubundaydık. Türkiye çekimleri yaklaşık beş ay sürdü. Üç ayı İstanbul’da, iki ayı Adana’da çekildi. Filmin ilk on iki dakikası Türkiye’de geçiyordu. O projede yer almak muhteşem bir deneyimdi.

“Adana fotoğraf ve sinema için dört mevsimde de çok verimli bir yer ayrıca yemek cenneti!”

Adana’nın ilçelerinin hepsini gezdiniz mi? En çok hangi ilçeleri seviyorsunuz?

Evet hepsini gezdim. Feke, Karataş ve İmamoğlu’nu daha çok seviyorum. Fotografik açıdan güzel ilçeler.

Demirspor mu Adanaspor mu?

Tabii ki Adana Demirspor!

“Bir Zamanlar Çukurova dizisi çok kaliteli bir iş.”

Adanalı kızlar sizi çok beğeniyor. Takipçileriniz çoğu kadınlardan oluşmakta…

Umarım yeteneğimden dolayı takip edip, beğeniyorlardır (gülerek).

Boş vakitlerinizde neler yapıyorsunuz?

Pek boş vaktim olmuyor ama en azından pazar günlerini kendime ayırmaya çalışıyorum. Arabaya atlayıp haritaya bakmadan rastgele köylere, ara yollara girerek keşfetmeyi seviyorum.

En sevdiğiniz Adanalı yazar ve eseri desem?

Adanalı o kadar çok başarılı yazar var ki! İlk sıraya Yaşar Kemal’i ve İnce Memed’ini koyarım. Çocukluğumuzda çok önemli bir yeri olan kitaptır. İlk olarak ilkokulda okumuştum.

İzlediğiniz son film?

Müslüm.

Takip ettiğiniz yabancı dizi var mı?

Çok. Hemen hepsini izliyorum herhalde. Marvel dizilerini seviyorum. Polisiye olarak da Bron/Broen dizisini beğeniyorum.

Adana’da şu sıralar Bir Zamanlar Çukurova dizisi çekiliyor. İzlediniz mi, beğeniyor musunuz?

Henüz izleme fırsatım olmadı ama birçok oyuncusunu tanıyorum, arkadaşım. Onların paylaşımlarından takip ediyorum. Kaliteli bir iş yapıyorlar.  

cyberturk.biz