Canatar: Cinsellik engelliler için de önemli

CİSED Adana Şube Başkanı Taner Canatar, toplumun tek bir cinselliği dayattığı için engellilerin cinsel dürtülerinin yok kabul edildiği yorumunda bulunarak, cinselliğin engelliler için de önemli olduğunu söyledi.

Canatar: Cinsellik engelliler için de önemli
banner686


Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Taner Canatar, Türkiye’de toplumun tek bir cinselliği dayattığını, buna bağlı olarak da engellilerin cinsel dürtülerinin yok kabul edildiğini belirterek, cinselliğin her sağlıklı birey gibi engelliler için de önemli olduğu uyarısında bulundu.

banner625
Uzman Doktor Canatar, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya nüfusunda 500 milyon engelli yaşadığına dikkat çekerek, Türkiye'deki engelli sayısının da 8.5 milyon olduğunu, bunun da toplam nüfusun yüzde 12.29'una denk geldiği bilgisini verdi. Toplumdaki erkeklerin yüzde 11, kadınların da yüzde 14’ünün engelli olduğunu vurgulayan Canatar, ‘Engelliler ve Cinsel Yaşamları’ konusunda da açıklamalarda bulundu.

Engelli bireylerin toplum içinde ya da bireysel olarak cinsel konularda bazı sorunlarla karşılaştıklarını kaydeden Canatar, “Bu sorunlar içerisinde en yaygın olanı; engelli olmayanların zihinlerinde barındırdıkları önyargılardır. Toplum, tek tip bir cinselliği dayattığı için çok yanlış olarak engelli bireylerin cinsel dürtüleri yok kabul edilebiliyor. Oysa nasıl tanımlanırsa tanımlansın, tüm insanların cinsel dürtüleri, kendilerine özel tercihleri ve hayatları vardır. Cinsellik engelliler için de önemli” dedi.

Engelli ya da kronik hastalığa sahip bireylerin de cinsel dürtüleri olduğu uyarısında bulunan Canatar, “Onlar da engelli olmayan bireyler tarafından çekici bulunarak partner seçilebilir, onların da içgüdüsel olarak sevişme taktikleri vardır, onlar da bir kadını ya da bir erkeği mutlu edebilir. Engeli olan bireylerin cinsel hayatlarında pasif ya da isteksiz olabileceğini düşünmek pek çok engelsiz insanın yaptığı en büyük yanlışlardan biridir. Bu nedenle engellilerin herkes gibi 365 günü yaşadığı gerçeği görmezden gelinerek sadece bir gün için gazete, televizyon ve kamuoyunda gündeme getirilmemeli, her gün hatırlanmalı ve hatırlatılmalı” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2012, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz