Dr. Ökten: Alo 184 ölüm hattı mı?

Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali, İhsan Ökten, Sağlık Bakanlığı’nın ALO 184 SABİM jurnal hattının Artık ALO 184 ÖLÜM hattı olduğu tescil edilmiştir dedi.

Dr. Ökten: Alo 184 ölüm hattı mı?
banner686


 

HEKİMLERİN PSİKOLOJİLERİ BOZULMUŞTUR

Adana-Osmaniye Tabip Odasında bir araya gelen Yönetim Kurulu Üyeleri yakalarına vefat eden Dr. Melike Erdem’in fotoğrafını astı. Dr. Melike Erdem’in ölümüne ilişkin açıklama yapan Adana-Osmaniye Tabip Odası Başkanı DR. Ali İhsan Ökten,”30.11.2012 tarihinde öğlen saatlerinde çok genç bir meslektaşımızı kaybettik.  Adı Melike Erdem. Meslektaşımız Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Acil Tıp asistanı olarak çalışmaktaydı.  Ancak 2 aydır rotasyonunu tamamlamak için Samatya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmaya başlamış, sabah katıldığı eğitimden sonra Başhekimlikten “şikâyet var” denilerek savunması istenmiş. Asistan arkadaşımız öğleden sonra savunmasını verdikten sonra çalıştığı hastanenin 6. katından aşağı atlamış. İddiaya göre Acil Servis'te görevli asistan Dr. Melike Erdem ile ilgili olarak SABİM Şikâyet Hattı'na bir hasta tarafından şikâyet gelmiştir. Bunun üzerine hekim arkadaşımızın savunması alınmış. Genç meslektaşımız daha sonra hastanenin 6'ncı katında bulunan dahiliye servisine çıkmış. Burada cep telefonuyla öfkeli bir konuşma yapan Melike Erdem, pencereyi açıp, atlamış. Hastaların ve meslektaşlarının gözleri önünde beton zemine çakılan doktor, hemen acil servise alınmış. Mesai arkadaşlarının tüm çabalarına rağmen meslektaşımız kurtarılamamıştır. Genç meslektaşımızın intiharından önce kardeşine cep telefonundan  “Sizi çok seviyorum, yaptığımdan dolayı üzgünüm, beni affedin”  şeklinde bir mesaj yazdığı ancak göndermediği ortaya çıkmıştır. Maalesef genç meslektaşımız öldü. 6 kattan atlayarak intihar etti. Nedenlerini belki bilemeyiz. Ama bilebildiğimiz SABİM’e savunmasını yazdıktan sonra intihar ettiğidir. Zaten tükenmişlik düzeyleri % 80'lere, mesleklerinden aldıkları mutsuzluk oranları %95’lere çıkmış olan hekim arkadaşlarımızın uzun süredir psikolojileri bozulmuştur” diye konuştu.
banner625

 

BAKANLIK KENDİ YALANINI KENDİ DOĞRULAMIŞTIR

Başkan Ökten,”Sağlık Bakanlığı, intihar ederek yaşamına son veren acil tıp asistanı Dr. Melike Erdem'le ilgili SABİM'e şikâyette bulunulduğu ve şikâyet neticesinde soruşturma açıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirmiştir.  Birçok olayda olduğu gibi bu olayda da bakanlık yetkilileri iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıklamışlardır. Ancak kendi açıklamalarında kendi kendilerini yalanlamaktadırlar.  Açıklamada, şöyle denilmiştir: "Bu elim olay üzerinden kamuoyuna yansıyan, Melike Erdem'le ilgili SABİM'e şikâyette bulunulduğu, şikâyet neticesinde soruşturma açıldığı şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. SABİM'e, hayatını kaybeden hekim kardeşimizin ismiyle yapılmış bir şikâyet bulunmamaktadır. Ancak İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatan bir hasta ile ilgili 22 Kasım 2012 tarihinde bir başvuru olmuştur. Başvuru formu SABİM tarafından ilgili hastaneye yönlendirilmiş ve hastaneden bilgi istenmiştir”.  Bakanlığın özrü kabahatinden daha büyüktür. ALO 184 SABİM hattına herhangi bir şikâyet gelmediği halde bakanlık neden SABİM jurnal hattını devreye sokarak soruşturma açtırmıştır. Yoksa Sağlık Bakanlığı ALO 184 SABİM jurnal hattına gelen şikâyetleri az mı bulmaktadır. Artık ALO 184 SABİM jurnal hattının ALO 184 ÖLÜM hattı olduğu tescil edilmiştir. Bugüne kadar bir günde 100’den daha fazla hasta bakan veya saatlerce ameliyat yapan, 36 saat aralıksız çalışan hekim arkadaşlarımızın bir tanesine bile teşekkür etmeyi aklına getirmeyen Sağlık Bakanımız,  asılsız, haksız şikâyetleri hemen dikkate alarak, ön elemesiz ve özensizce doktorlardan savunma alınmasına yol açması birçok meslektaşımızın çalışma isteğini söndürürken sonunda bir meslektaşımızın ve ailesinin yaşamını söndürmüştür. Kardeşine "Yaptığım şey için üzgünüm, beni affedin. Sizi seviyorum" mesajı yazıp göndermeden kendisini boşluğa bırakırken neler düşünüyor olacağını tahmin etmeye çalışmamızın artık bir faydası olmayacaktır. Sevgili Melike, bu sistemde seni koruyamadığımız, önlem alamadığımız, bu acı sona engel olamadığımız için aslında sen bizi affet” dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2012, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz