Ebeler Haftası Çevrimiçi Kutlandı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Ulusal Ebeler Haftası nedeniyle etkinlik düzenlendi. Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, “İnsanlığın varoluşu ile başlayan bir mesleğe mensup olan, sonsuz sabır ve üstün gayretle çalışan doğum öncesinde, anında ve sonrasında gece gündüz demeden fedakârca hizmet veren tüm ebelerimizin Ebeler Haftası’nı kutluyorum.” dedi.

Ebeler Haftası Çevrimiçi Kutlandı
banner686

Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanlığı tarafından organize edilen ve çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıya Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Boyan, dekan yardımcıları, bölüm başkanları ve öğrenciler katıldı.  

Prof. Dr. Sürücü: Ebelere Yatırım Yapmak Hayat Kurtarır, Sağlığı İyileştirir”

Etkinlik Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şule Gökyıldız Sürücü’nün konuşmasıyla başladı. Bu yıl, Uluslararası Ebeler Günü ile Dünya Ebelik Durumu Raporu 2021'in lansmanının aynı zamana denk gelmesi nedeniyle Uluslararası Ebeler Birliği, DSÖ ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun kritik konularla ilgili en son kanıtları gündeme taşıdığına dikkati çeken Prof. Dr. Sürücü, kaliteli ebelik bakımına yatırım yapmanın küresel sağlık tartışmalarının ön saflarına taşındığını bildirdi.

Uluslararası Ebeler Birliği’nin bu yılki Ebeler Günü Temasını “Verileri Takip Et: Ebelere Yatırım Yap” olarak belirlediğini bildiren Prof. Dr. Sürücü, ”Veriler, önemli kanıtlardır ve ebelere yatırım yapmak hayat kurtarır, sağlığı iyileştirir ve sağlık sistemlerini güçlendirir. Ebelere yapılan yatırımın arttırılması ile dünyada anne ölümlerinin % 67'si, yenidoğan ölümlerinin % 64'ü ve ölü doğumların % 65'i ortadan kaldırılarak her yıl yaklaşık 4,3 milyon hayat kurtarılabilir.” dedi.

Prof. Dr. Boyan: “Ebelik Mesleği Çok Kutsaldır”

ÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Boyan ise Ebelik mesleğinin kutsallığından söz etti. Prof. Dr. Boyan, “Tüm sağlık meslekleri elbette ki kutsaldır. Ama Ebelik mesleği dünyaya gelişimizin, ilk nefes alışımızın şahitleri olarak benim nazarımda en özeli, en kutsalıdır… Bir anne olarak değerlendirdiğimde kızlarımı ilk gördüğüm anda yanımda olan, onların dünyaya geldikleri ilk dakikalarda, saatlerde desteklerini esirgemeyen merhamet ve şefkat duygularını barındıran çok özel sağlık profesyonelidir ebeler. Bir akademisyen ve yönetici olarak değerlendirdiğimde bu kutsal mesleğin öğretilmesinde görev alan çok değerli ebelik bölümü hocalarımı yakından tanıma fırsatı ve şansı buldum. Onların mesleklerini yaparken gösterdikleri özveriyi, titizliği ve pozitif enerjiyi hep hissettim. Çok kıymetli öğrencilerim de, eminim ki eğitim aldıkları hocalarının izinden giderek, kendilerine kazandırdıkları bilgi, beceri ve ilkeler doğrultusunda bu kutsal mesleği yapmak için bayrağı devralacaklar. Hepsine güvenim sonsuz…” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Tuncel: “Kadınların Sağlık Düzeyi, Ülkelerin Gelişmişlik Düzeyini Belirleyen En Önemli Göstergedir”

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel de konuşmasına, kadınların sağlık düzeyinin, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli gösterge olduğuna dikkati çekerek başladı. Prof. Dr. Tuncel, toplumun temelini oluşturan kadının sağlığını etkileyen pek çok etkenden en önemlisinin gebelik ve doğum olduğunu bildirerek sözlerine şöyle devam etti:

“Çukurova Üniversitesi olarak öğrencilerimizi bilimsel ve teknolojik olarak donanımlı, gelişme ve yenilikleri yakından izleyen, mesleğini ve insanları seven, etik değerlere sahip, mesleki ideali olan bireyler olarak buradan mezun etmeye çalışıyoruz. Çünkü ebelik mesleğinin önemli sorumlulukları ve ciddiyeti gerektiren bir iş olduğunun farkındayız ve eğitim öğretimlerimizi bu hassasiyet ile sürdürüyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, dünyadaki en büyük mutluluklardan biri olan doğumda, anne ve yenidoğanı yaşatmayı meslek olarak seçen tüm ebelerimizin ebeler haftasını tekrar kutluyor, salgın döneminde hayatlarını kaybeden ebelerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımızı sevgi, şükran ve rahmetle anıyorum.”

YORUM EKLE
banner785
SIRADAKİ HABER