Göz tembelliği ''çözümsüz'' değil

Maya Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Deniz Altınbay, göz tembelliğinde erken tedavinin önemli olduğunu ancak, 9 yaş ile 55 yaş arasındaki göz tembelliğinin de artık ‘Nörevizyon’’ adı verilen yöntemle giderilebildiğini söyledi.

Göz tembelliği ''çözümsüz'' değil
banner686
Maya Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Deniz Altınbay, ameliyatsız ve ilaçsız bir tedavi yöntemi olarak öne çıkan nörovizyon ile 9-55 yaş arası göz tembelliğinin tedavi edilebileceğini söyledi.

Tıp dilinde ‘’ambliyopi’’ olarak bilinen ‘göz tembelliği’nin; her iki gözde birden veya gözlerden birindeki görme keskinliğinin yüzde 20 ya da daha fazla azalması olarak yorumlandığını kaydeden Altınbay, bu rahatsızlığın en etkili tedavisinin de çocukluk çağında, özellikle 9 yaş altında yapılabileceğini belirtti. Dr. Altınbay, tedavinin iyi gören gözün kapatılarak, diğer gözün çalıştırılması şeklinde yapıldığını anlattı.

Op. Dr. Altınbay,  “Nörovizyon tedavisinde, özel bir bilgisayar programı ile etkili görsel uyarılar verilerek göz tembelliği giderilebiliyor. Bu yöntem,  20 yıllık bilimsel ve klinik araştırmaların sonucu olup, göz tembelliğinde etkisi kanıtlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemi” ifadesini kullandı.

Nörovizyon'un 9-55 yaş arası göz tembelliği (ambliyopi), düşük dereceli miyopi ve erken presbiyopi (yakın görmesi yeni bozulmuş 40-55  yaş arası hastalar) için uygun olduğunu kaydeden Dr. Altınbay, bu tedavi yönteminin nasıl uygulanacağı konusunda da bilgiler verdi.
banner625

Hastaya özel bir CD paket program verildiğini, tedavinin yaklaşık 30-40 seanstan oluştuğunu dile getiren Deniz Altınbay, seansların gün aşırı yapıldığını ve her seansın yaklaşık 30-40 dakika sürdüğünü ifade etti.

Dr. Altınbay, ilk seansın klinikte göz doktoru tarafından uygulandığını ve diğer seansların evde veya uygun bir ortam olursa iş yerinde uygulanabileceğini belirtti.

Tedavinin karartılmış sessiz bir odada bilgisayar ekranından yaklaşık 1.5 metre uzaklıkta oturarak uygulanacağını anlatan Altınbay, kişinin seanslardaki performansının doktoru tarafından izlenebileceğini ve düzenli seanslar ve doktor kontrolleri sonucunda yaklaşık 3 ay içerisinde tedaviden beklenen sonuç alınabileceğini de sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2012, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz