Güler'den "Sağlıkta Şiddet" mesajı

Diş hekimlerine ve sağlık çalışanlarına şiddetin hız kesmediğini, önlenmesi için yaptırımların biran önce hayata geçmesi gerektiğini söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Anne babalarımız bizleri dayak yiyelim diye okutmadı” dedi.

Güler'den "Sağlıkta Şiddet" mesajı
banner686

Diyarbakır Ağız Diş Sağlığı Merkezinde görev yapan Ortodonti Uzmanının bir hasta yakını tarafından darp edilmesini şiddetle kınadıklarını söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, yaptığı açıklamada “Hekime, sağlık çalışanına şiddet artık rutin hale gelmiştir. Hekim ve sağlık çalışanlarına sözel ve fiziksel şiddet hepimizi rahatsız etmektedir. Hasta ve hasta yakınların şiddet yoluyla hak aramaya çalışmaları son derece yanlıştır. Şiddet; hiç bir zaman hak arama yolu olmamalıdır. Görevini yapmaya çalışan bir hekime saldırı asla kabul edilemez. Böyle giderse biz hekimler anne babalarımız, eşlerimizle ve çocuklarımızla birlikte meydana inip, şiddeti protesto edeceğiz.”

“ŞİDDET; ÇALIŞMA ŞARTLARIMIZI OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR”

Bir diş hekiminin, bir uzman diş hekimin yetişmesinin, bir tıp doktorunun, bir uzman tıp doktorunun yetişmesinin uzun yıllar aldığını belirten Başkan Dt. Güler, “Türkiye’de Türk Diş Hekimleri Birliğine kayıtlı 30 bin diş hekimi bulunmasına karşın sadece yaklaşık bin Ortodonti Uzmanı bulunmaktadır. Devletimizin, anne babaların onlarca emeğiyle, kişilerin yoğun çalışmasıyla mesleki bilgiler, mesleki formasyonlar ortaya çıkmaktadır. Ama bunların basit sebeplerle bir hasta yakını tarafından yok sayılması bizlerin çalışma şartlarını olumsuz etkilediği gibi konsatrasyonumuzu bozmaktadır. Bu saldırıların artık son bulmasını istiyoruz. Güvenlik tedbirlerinin yanı sıra cezaların şiddeti caydırıcı manada arttırılmasını bekliyoruz. Ayrıca Türk Tabipler Birliği’nin sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik 17 Nisan’ın “Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü” kabul edilmesi önerisini destekliyor ve bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER