Klima çarpmasına dikkat!

Fizyoterapist Fikriye Can yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklarda bilinçsiz kullanılan klimaların vücudumuza verdiği zararlara dikkat çekti.

Klima çarpmasına dikkat!
banner686

Pek çok kişinin yaşadığı bel ve boyun ağrıları yaz mevsiminde klima kullanımına bağlı olarak artıyor. 
Çukurova’nın sarı sıcaklarından etkilenmemek için klima kullanımlarına dikkat çeken fizyoterapist Fikriye Can "sıcaklık farklarının değişimine uğrayan vücudumuzun çeşitli kas gerilmeleriyle bel, boyun bölgelerinde kas ağrıları, ekleme tutulmaları, kireçlenmelere ayrıca alerji ve zatüree gibi sağlık sorunlarının oluşumuna neden olmaktadır" dedi. Can klimaların nasıl çarptığını vücudumuza nasıl zarar verdiğini de şu sözlerle açıkladı:

KLİMALAR NASIL ÇARPIYOR?

"Sıcak havalarda bel boyun ve sırt bölgeleri ısınıp terliyor ve bu bölgelerdeki kaslar gevşeyip uzuyor. Klimanın soğuttuğu bir ortama girilmesiyle terli bölgeler aniden soğuk hava ile temas edince kaslar geriliyor ve kas spazmlarına zemin hazırlanıyor. Zaten birçok kişide görülen bel boyun fıtıkları, fibromiyalji, omurga eğrilikleri ağrılara sebep olurken ayrıca kas spazmları olması ağrıları dayanılmaz yapıyor. Bu ağrılardan korunmak için ortam sıcaklığını aniden değiştirmemek gerekiyor. İç sıcaklık ve dış sıcaklık arasındaki farkın 5 ila 10 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Alerjilerden korunmak için ise sık sık klimalı ortam havalandırılmalıdır.

KAS TUTULMALARININ ŞİDDETİNE GÖRE TEDAVİ ŞEKİLLERİ DEĞİŞİYOR

Tutulmaların şiddetine göre farklı tedaviler uygulanabilir. Medikal tedavide ağrı kesici ve kas gevşeticiler kullanılmaktadır. Fizik tedavide ise fizyoterapistler olarak ağrı ve spazm septomlarını azaltmak ilk hedefimiz olurken esas hedef bu tutulmaların olmasını önlemek için kişiyi bilinçlendirmek, kişiyi egzersize yönlendirmek, altta yatan bel boyun hastalıklarını tedavi etmektir. Bunun için öncelikle alçak, orta frekanslı akımlar, sıcak uygulamalarla kullanılıyor, sonrasında kişiye özel egzersizler belirlenerek, egzersizlerin takibi yapılır"

KLİMANIN OLUMSUZ ETKİLERİNDEN KORUNMAK İÇİN BUNLARI YAPABİLİRSİNİZ

Bu konuda önerilerde bulunan fizyoterapist Fikriye Can, "klimayı uzun süreli kullanmayıp sık sık pencereleri açarak odanızı havalandırmanız, oda sıcaklığını çok düşürmemeniz, odanızda hava kuruluğunu önlemek için açık bir kapta su bulundurmanız, gün içinde bel boyun egzersizleri yapmanız, tutulmayı hissettiğinizde sıcak duş alıp hafif germe egzersizleri yapmanız kendinizi korumanıza yardımcı olacaktır" dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2019, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER