Sağlık çalışanları da ‘yıpranma payı’ istiyor

Türk Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Arif Dağlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e çağrı yaparak sağlık çalışanlarının da ‘yıpranma payı’ hakkından faydalandırılmasını talep etti.

 Sağlık çalışanları da ‘yıpranma payı’ istiyor
banner686
Personel eksikliğinden kaynaklanan yoğun iş yükünün, yoğun iş temposunun ardından bitmek bilmeyen nöbetlerin ve fazla mesailerin sağlık çalışanlarını her geçen gün daha da yıprattığını söyleyen Türk Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Arif Dağlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada yıpranma payı üzerinde bir çalışma yaptıklarını kamuoyu ile paylaştığını hatırlatarak, “Sayın Bakan bu haktan hangi mesleklerin yararlandırılması konusunda belirleme yaptıklarını ifade etmişti. Sayın Bakana ve siyasi iradeye çağrımız sağlık çalışanlarının da bu kapsama dâhil edilmesidir” dedi. Dağlı, sağlık çalışanlarının hak ettiği yıpranma payının bir an önce verilmesini talep ettiklerini söyledi. Yazılı bir açıklama yapan Dağlı, “Bazı gözler görmek, bazı kulaklar duymak istemese de sağlık çalışanları yıpranıyor. Sağlık çalışanları hizmet üretmek için kendi sağlıklarını feda ederken, yıpranma payının sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan tüm çalışanlara çok görülmesini anlamakta güçlük çekiyoruz” ifadelerini dile getirdi. Oldukça zorlu ve kutsal bir görevi yerine getiren sağlık çalışanlarının zaman zaman kamuoyuna yansıyan veyahut yansımayan birçok sorunla mücadele ettiklerini belirterek, sağlıkla ilgili kurum ve kuruluşlarda yaşanan şiddetin vahim boyutlara ulaştığını söyledi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI YIPRANIYOR’
banner625
“Acil serviste hemşire tartaklanıyor. Sokak ortasında yaralıya müdahale eden acil tıp teknisyenleri darp ediliyor. Muayene odasında doktor, hasta yakını tarafından bıçaklanıp katlediliyor. Kendi sağlıklarını direkt etkileyen birçok unsura maruz kalan sağlık çalışanlarının hastanelerde yaşanan aşırı yoğunluk ve fazla iş yükü nedeniyle psikolojileri de olumsuz etkileniyor. Tüm bunlar çağın hastalığı olan stresle sağlık çalışanlarını baş başa bırakıyor. Tükenmişlik sendromu yaşamalarına neden oluyor. Hizmetlisinden, memuruna, teknisyeninden şoförüne kadar sağlık hizmet sunumunda yer alan tüm paydaş çalışanlarda bu sorunları yaşıyor” diyen Dağlı, “Bazı gözler görmek, bazı kulaklar duymak istemese de sağlık çalışanları yıpranıyor’. Sağlık çalışanları hizmet üretmek için kendi sağlıklarını feda ederken, yıpranma payının sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan tüm çalışanlara çok görülmesini anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.


Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2012, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz