Şok 'Sürü bağışıklığı politikası uygulandı'

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan raporda Türkiye’nin koronavirüse karşı mücadelede “sürü bağışıklığı politikası izlediğinin itiraf edildiğini söyledi.

Şok 'Sürü bağışıklığı politikası uygulandı'
banner686

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hazırlanan Türkiye’nin Koronavirüsle Mücadelesi Özel Raporu’nda sürü bağışıklığı itirafı geldi. Raporda, Türkiye ve Almanya’nın koronavirüs tedbirleri karşılaştırıldı ve “Salgının bugüne kadarki seyri değerlendirildiğinde en doğru mücadele yönteminin Türkiye ve Almanya olduğu ortaya çıktı. Türkiye ve Almanya bir yandan salgını bastırmaya çalışırken diğer yandan zaman kazanarak toplumun krize girmeden sürü bağışıklığı kazanmasını aşı ya da tedavi geliştirilmesini beklemektedir” denildi. 

TEDBBİRLER APAR TOPAR GEVŞETİLDİ

Ombudsmanın hazırladığı raporu değerlendiren CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında iş yerlerini kapatan, sokağa çıkma yasağı uygulayan, günlük kazançla hayatını devam ettiren vatandaşı evine mahkum eden iktidarın ülkenin ekonomik durumu nedeniyle salgına karşı alınan sert önlemleri devam ettirmenin imkansız olduğunu görünce apar topar tedbirleri gevşettiğini kaydetti. 

VATANDAŞA SADECE KREDİ VERİLDİ

Bütçede kapatılan işyerlerine ve çalışanlarına destek sağlayacak paranın olmadığını belirten Bulut,  iktidarın bu süreci de halka IBAN numarası vererek yürüttüğünü söyledi. Bulut, “Nisan ve haziran aylarından ücretsiz izne çıkarılan 1 milyon 705 bin 147 kişiye verilen nakdi destek 2 milyar 801 milyon 754 bin TL. Yani aylık 548 lira, günlük 18 lira ödeme yapıldı. Vatandaşa destek adı altında sadece geri ödemeli kredi verdi” dedi.

İSMİ KONULMADAN SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI UYGULANIYOR

“Yeni normal” başlığı altında iş yerlerini, ibadethaneleri, AVM’leri açan, seyahat kısıtlamasını, sokağa çıkma yasağı uygulamasını kaldıran iktidarın, bu süreçte üniversite sınavlarının yapılmasına izin verdiğini belirterek, “Sağlık Bakanlığı dile getirmese de inkar etse de Kamu Denetçiliği Kurumu’nun hazırladığı özel raporla Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede sürü bağışıklığı politikası izlediğini itiraf etti. Ülkemizde ismi konulmadan sürü bağışıklığı politikası uygulanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir an önce sorumluluk alıp halka doğruları söylemelidir” ifadelerini kullandı. 
 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 09:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Traş
Fatih Traş - 12 ay Önce

Yeni mi anladınız

SIRADAKİ HABER