“Talesemi Çiçekleri Solmasın” projesi

Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Mali destek alan Adana Talesemi ve Orak Hücre Hastaları Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan “Talesemi Çiçekleri Solmasın” projesi Adana Valiliğinde Adana Valisi Hüseyin Avni Çoş ve ATODER dernek başkanı Ali Kılıç tarafından imzalandı.

 “Talesemi Çiçekleri Solmasın” projesi
banner686


banner625

Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Çukurova Kalıtsal Kan Hastalıkları Derneğinin proje ortağı olduğu proje kapsamında Türkiyede en sık görülen kan hastalığına yakalanmış olan hastalara eğitim, istihdam ve motivasyon sağlanacağı ifade edildi. 

Atoder Başkanı imza töreninde yaptığı açıklamada “Adana nüfusun %5.5 talasemili hastası her 100 kişiden 10'u ise talasemi taşıyıcısıdır. Talasemi hastaları sağlık bakanlığı tarafından %40 oranında engelli(özürlü) kabul edilmekte ve hayat boyu hastaneye bağımlı kalmaktadırlar. Bu doğrultuda talasemi hastaları özellikle gençler ve çocuklar sosyal hayata uyum sağlayamama ve özgüven eksikliği gibi problemler yaşamakta ve içe kapanık bireyler haline dönüşmektedirler. Projemiz ile 70 talasemili hastası Çocuk ve Genç bireye motivasyon artırıcı sosyal faaliyetlere dahil ederek sosyal hayata uyumlarını artırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Fotoğrafçılık, Ebru kursu ve kısa film/oyunculuk kursu verilecektir. Kursiyerlerle birlikte aldıkları eğitim doğrultusunda sergi düzenlenerek özgüven duyguları pekiştirerek hayata bağlanmaları sağlanacaktır. Fotoğrafçılık kursu alan bireyler Adana ili sınırında beş farklı yöresel mekânı gezerek buraları bir hasta gözüyle fotoğraflayacaklar ardından yapılacak çalışma sonunda proje kapanış toplantısında sergileyeceklerdir. Ayrıca bu geziler hastalar için gidemedikleri göremedikleri yerleri görme fırsatları yaratacak ve motivasyonlarını artırıcı etmenler olacaktır. Kısa film/oyunculuk eğitimi alan kursiyerler ise proje süresince kendilerinin senaryosunu belirlediği özellikle hastalıklarını anlatacakları kısa filmler çekeceklerdir. Proje kapanışında sergi düzenlenerek kursiyerin eğitim boyunca yaptıkları sanat ürünleri sergilenecektir. Projemiz kapsamında eğitimlerin uygulanacağı mekân derneğimizin yeri olarak belirlenmiş derneğimizin salonu ayni katkı olarak projede yer alacaklardır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2012, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner739

cyberturk.biz