banner834

Yazın 6 adımda sağlıklı saçlara kavuşun!

Yaz aylarında saçlar sıcak hava nedeniyle çabuk yıpranıyor. Bu nedenle kadınlar arama motorlarında en çok "Yazın yıpranan saçlara ne iyi gelir?", Yazın saçlar nasıl korunur", "yazın saç bakımı nasıl olmalı?" gibi sorulara yanıt arıyor. Biz de sıcağın, denizin ve havuz suyunun zararlı etkilerinden saçların korunması için neler yapılabileceğini Saç Tasarım ve Bakım uzmanı Güngör Ballıklıoğlu haberimizde açıkladı.

Yazın 6 adımda sağlıklı saçlara kavuşun!

YAZIN SAÇ BAKIMI NASIL OLMALI?

Kadının en çok dikkat ettiği unsurlardan birinin saçı olduğunu kaydeden Saç Tasarım ve Bakım uzmanı Güngör Ballıklıoğlu saçların yazın yıpranmasını önleyecek adımları 6 madde de anlattı. İşte saçların yıpranmasını önleyen pratik 6 yöntem:

  • 1. Saçlarınızı Nemlendirin

Güneşin, saça uygulanan boya, perma gibi işlemlerin, havuz ve deniz suyunun her biri saçın nemini kaybetmesine sebep olur. Yaz aylarına özel kullanacağınız yıpranmış saçlar için onarıcı bakım ve nemlendirme özelliği yüksek saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Saçlar sık yıkanıyorsa günlük kullanıma uygun yumuşak şampuanlar olmasına dikkat etmelisiniz.

  • 2. Saçınızı Güneşten Koruyun

Şapka, eşarp gibi aksesuarlarla saçınızı kapatarak güneş ışınlarının saçlarınızı kurutmasını ve yıpratmasını engelleyebilirsiniz. UV filtreli nemlendirici ve güneş koruyucu saç bakım yağlarından da faydalanabilirsiniz.

  • 3.Saçlarınızın Nefes Almasını Sağlayın

Sıkı topuzlar, örgüler, at kuyrukları sıcak havanın bunaltıcı etkisini hafifletebilir, ancak saç dipleri terler ve sıkı toplanmış saçların içine hapsolur. Arada bir saçlarınızı açıp havalandırmanız saç diplerinin ferahlamasını sağlayacaktır.

  • 4. Deniz veya Havuzdan Hemen Sonra Saçlarınızı Yıkayın

Denizin tuzlu ve kumlu, havuzun ise klorlu suyu güneşin zararlı ışınları ile birleştiğinde saçın yapısında bozulmalara neden olur. Bunun sonucunda saçlarda kırılma, kopma veya dökülme oluşabilir. Denizden veya havuzdan çıkar çıkmaz temiz su ile durulamalı sonrasında saç bakımı kremleriyle beslenmeli.

  • 5. Sık Boya Yapmaktan Kaçının

Yaz aylarında sık sık alınan duşlar, havuz ve deniz sonucu daha hızlı akan boya, yazın daha hızlı uzayan saç; daha çok boya yapmaya sebep olur. Bu da saçlarınızı oldukça yıpratır. Mümkünse boya gibi işlemleri erteleyin. Ya da yoğun bakım ürünlerini kullanmayı ihmal etmeyin.

  • 6. Sıvı Alımına ve Beslenmenize Dikkat Edin

SVücut yeterince besin alamadığında önceliği hayati organlara verir ve saça yeterli besin gitmez. Bu da saçların cansızlaşmasına ve yıpranmaya açık hale gelmesine sebep olur. Sıcak olan havanın da etkisiyle vücutta nem kaybı yaşanır. Hem cildinizin hem de saç köklerinizin neme ihtiyacı vardır. Bu nemi korumak için bol bol sıvı tüketin.

Saçlarınızla ilgili sorularınız için arayabilirsiniz.

Güngör Ballıklıoğlu hanım

Saç Tasarım ve Bakım Uzmanı

İletişim: 0 322 323 84 25

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER