banner735

"Kan" Film festivali sona erdi

Her yıl Mayıs ayında Kan Hastalıkları Federasyonu ve bağlı dernekleri tarafından Adana’da düzenlenen dünyanın kan bağışı ve kan hastalıkları temasına sahip ilk ve tek film festivali olan Uluslararası Kan Film Festivali bu yıl 3,4,5 Mayıs tarihlerinde 4.sü gerçekleşti.

"Kan" Film festivali sona erdi
banner686

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı-sinema genel müdürlüğünün destekleri, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Adana Kent Konseyi ve Engelli Meclisinin katkıları ile sinema ve sosyal sorumluluğu bir araya getiren Kan film festivalinde bu yıl Türkiye’den 19 film yarıştı. 7 Ülkeden 50 yabancı katılımcının da yer aldığı festivalde 8 Mayıs Dünya Talesemi gününe farkındalık oluşturmak için bir de yürüyüş gerçekleştirildi.


Kan bağışı etkinlikleri ve Adana Şehir hastanesinde gerçekleşen Talesemi ve Lösemeli çocuklarla yapılan buluşmalarla sona eren festivalde toplam 15.000 TL. Ödül dağıtıldı.
Festivalde bu birincilik ödülünü jürinin almış olduğu karar ile, festivalin temasına sade ve etkili bir anlatım diliyle yaklaştığı için ; Can Dervişoğulları’nın “ Yanındayız” filmi layık görülmüştür.
Festival temasını güçlü metaforik sinema diliyle ele aldığı için ikincilik ödülü Ali Aktemur’un “Ab-ı Hayat” filmi

banner625
Hastaların gündelik hayatta karşılaştıkları zorluklara sinematografik bakış açısıyla yaklaştığı için Üçüncülük ödülü Ercan Selim Öngözün “Maske” filmi
Festival temasına ironik bir sinema diliyle yaklaştığı için Jüri özel ödülü Yunus Emre Eskiyükçü’nün “İyilik” filmi
Kan Hastalıkları Federasyonu Özel ödülü ise bu yıl Evrim İnci’nin “Üç haftada Bir” filmine festival jürisinin titiz özenli çalışması ile layık görülmüşlerdir.


Festivalin Gala- Ödül törenine ve yurt dışından katkı koyan misafirlere plaketlerini ,ayrıca dereceye giren filmlere ödüllerini Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılınç ve Türk Kızılayı ile Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Çok değerli festival jüri Başkanı ve üyeleri takdim ettiler.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz