banner735

ABD\'ye bir tepki de Cengil\'den

ABD Temsilciler Meclisi, Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilen Ermeni Soykırımı kararına tepki gösteren Saadet Partisi Adana il Başkanı Sıtkı Cengil, “Temcit pilavı gibi, önümüze her sene konan sözde soykırım yalanından, millet olarak bıktık” dedi.

ABD\'ye bir tepki de Cengil\'den
banner686


Türkiye’nin iyi niyet çabalarının ya istimrar edildiğini, yada hesaba alınmadığını kaydeden Cengil, “Görülüyorki konuşmalarla sıfır problem anlayışı burada tek taraflı bir iyi niyet beyanı olmanın ötesinde bir işe yaramıyor.  Hatta muhataplarımız ve müttefiklerimiz problemler halkasını aleyhimize daha da genişletiyor” dedi.

Artık karşı atak ve karşıdakilerin anlayacağı dilden bir dış politika anlayışıyla hareket etme mecburiyeti ortaya çıktığını, iktidarıyla, muhalefetiyle, basın kuruluşları ve aydınlarıyla bu konuda herkesin bir şeyler yapması gerektiğinin altını çizen Cengil,  “Onlara da sorulması gereken sorular var” diye konuştu .

Cengil, karşı tarafın da şu sorulara yanıt vermesini istedi:

1- ABD Kurulmadan önce kıtada bulunan milyonlarca Kızıldereli insan bugün nerede sorusu sorulmalı
2- TBMM Hocalı katliamını “Soykırım” olarak tanıyan bir tasarıyı gündeme almalı

banner625
3- Hocalı katliamı uluslar arası camianın gündemine getirilmeli
4- Karabağ bilgesindeki işgale son verilmesi için uluslar arası camiayı harekete geçirme çalışmaları başlatılmalı.
5- Dost ve stratejik müttefik bir ülkeye yakşmayan bir tavırdan dolayı, İncirlik üssünün kapatılması ve Afganistan’daki askerlerimizin geri çekilmesi dahil olmak üzere ikili ilişkiler gözden geçirilmeli.

Sıtkı Cengil, “Bu somut adımlar atılmadığı taktirde bugün  soykırım talebi yarın tazminat ve toprak talebi olarak karşımıza çıkacaktır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz