banner785

Adana'da hava kirliliği korkutuyor!

Havaların soğumasıyla birlikte ısınmak için odun-komür gibi yakıtların kullanılması hava kalitesini düşürdü. Özellikle akşam saatlerinde daha belirgin hale gelen hava kirliliği halkın sağlığını da tehdit ediyor.

Adana'da hava kirliliği korkutuyor!
banner686

Konuyu gündeme taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, yaz aylarında anız yangınları nedeniyle is ve duman altında kalan Adana'da, havaların soğumasıyla birlikte ısınma amacıyla kömür, odun, talaş ve tezek gibi yakıtların yakılmasıyla hava kirliliğinin gözle görülür şekilde arttığını söyledi. 

 Kentin duman altında kaldığını belirten Barut, "Maalesef tüm uyarılara ve denetimlere rağmen Adana'da yazın anız kışın da ısınma amaçlı yakılan yakıtlar nedeniyle adeta zehir soluyoruz. Pandemi döneminde gözle görülür biçimde artan hava kirliliği, halk sağlığı açısından riski daha da büyütüyor. Etkin önlem alınmalı, halk sağlığı korunmalı. Bu kapsamda yurttaşların ısınma ihtiyacı gözetilerek sosyal devletin gereği olarak gereken yardım yapılmalıdır" dedi.

"ADANA'NIN HAVASI KİRLİ"

Çevre Mühendisleri Odası'nın yayınladığı Hava Kirliliği Raporu’na göre 2019 yılında Adana'da yılın yüzde 65'inde yani 236 gün boyunca kirli havanın solunduğunu anlatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yazın anız yangınları, kışın da ısınma amaçlı yakıtların kullanılmasının hava kirliliğini önemli ölçüde arttırdığını belirtti. Adanalılar'ın yaz kış adeta zehir soluduğunu dile getiren Barut, "Yapılan bilimsel araştırmalar hava kirliliği ve buna bağlı hastalıklar nedeniyle dünyada her yıl milyonlarca insanın hastalanıp yaşamını yitirdiğini ortaya koymaktadır" diye konuştu."BU FELAKETİ ÖNLEYELİM"
Kentin üzerini kaplayan is ve dumanın gözle görülür biçimde artıp herkesi rahatsız ettiğini ifade eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Adana'yı kaplayan is ve duman, insanların nefes almasını güçleştiriyor, çok ciddi rahatsızlıklara yol açıyor. Yapılan şikayetlere ve çözüm bulunması çağrılarına karşın maalesef bu tablo neredeyse her yıl tekrarlanıyor. Güzel Adana'da hava kirliliği tehlikesi artık bitmelidir.  Pandemi döneminde gözle görülür biçimde artan hava kirliliği, halk sağlığı açısından riski daha da büyütüyor. Özellikle solunum yolu hastalıkları açısından riskin daha da büyümesi çok sıkıntı vericidir. Buna çok acil önlem alınmalıdır. Halk sağlığının korunması ve Adana'da hava kirliliğinin önlenmesi için herkesi sorumluluk duygusuyla hareket etmeye, yetkilileri de etkin denetim yapmaya çağırıyoruz. Bu çerçevede yurttaşların ısınma ihtiyacı gözetilmeli, sosyal devletin gereği olarak da gereken yardım yapılmalıdır. Gelin artık bu felaketi önleyelim."

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER