"Çalışan mağdur edilmesin"

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden MHP Adana Milletvekili Varlı, Büyükşehir Belediyesi’ndeki işçi çıkışlarına tepki gösterdi:

"Çalışan mağdur edilmesin"
banner686

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, Adana MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı, MYK üyesi Avukat Uğur Öztürk, Adana Ülkü Ocakları Başkanı Emin Canlı ve  Fatih Zorba,  Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’i ziyaret etti.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Sosyal ve Kültür Tesisleri’nde gerçekleşen ziyarette, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı yaptığı konuşmada gündemde olan konulara değindi.

MHP Milletvekili Varlı, Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşen işçi çıkışlarına tepki gösterdi. 36 derece sıcakta sahada çalışan işçilerin ‘Bankamatikçi’ gibi gösterilerek, haksız ithamlarda bulunulduğunu, gerçek çalışanların mağdur edildiğini belirten Varlı, “Öncelikle bu bankamatikçilerin kim olduğu ortaya konulmalıdır” dedi.

Varlı, “Adana Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirip Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmesiyle birçok çalışanımız mağdur oldu. Ne yazık ki; çalışanların bir çoğuna bankamatikçi yakıştırması yapıldı ve gerçekten çalışan insanlar da mağdur edildi. Öncelikle bu bankamatikçilerin kim olduğu ortaya çıkarılmalıdır. Gerçekten çalışıp emek veren, işini hakkıyla yapan insanların haklarının korunması, mağdur edilmemesi gerekir” dedi.

Varlı, işten çıkarılan işçiler için bir komisyon kurduklarını, haklarını aramaları konusunda destek olacaklarını, haklarını arayan işçilerin il teşkilatına gidebileceğini ve gerekli başvurularda bulunabileceğini söyledi.

Son zamanlarda gündemde olan terör konusuna da değinen Varlı, “Ne yazık ki; 50 yıldan bu yana Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle mücadele etmektedir. Emperyalist güçler; terör üzerinden Türkiye’yi lojistik destek olarak kullanıyor. Her türlü silah, mühimmat ve gıda yardımı yapıyorlar. Bunların üzerinden de Türkiye ile uğraşıyorlar. Ama Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet, Allah’ın izniyle bunların hepsinin üstesinden gelecektir” dedi.

Varlı, seçimden önce verdikleri sözü de hatırlatarak; önümüzdeki günlerde af  konusunun TBMM gündemine geleceğini, Milliyetçi Hareket Partisi olarak verdikleri sözlerinin arkasında olduklarını ve desteklediklerini ekledi.

Konuşmanın devamında söz alan MYK üyesi Av. Uğur Öztürk, “Özellikle işten çıkartılan işçi arkadaşlarımız hakkında çalışma yürüttüğümüz için bu kısma değinmek istiyorum. Öncelikle işten çıkarmalarla ilgili resmi ağızlardan olmasa da belediye bünyesinden sürekli bir bankamatikçi algısı verilmektedir. Bu konu hukuk bilgisi olan kişilerin çok kolay çözebileceği bir denklemdir. Çünkü iş kanunumuz çok nettir. Kanunda bir işçinin, ancak 3 gün üst üste işe gelmezse tutanak ile bunu tespit eder, imza altına alır ve o işçinin hiçbir resmi hakkını da ödemeden işten çıkarırsınız. Bu konuda bankamatikçi yakıştırmasını yapmak doğru bir tabir değildir”dedi.

Adana MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı da konuşmasında, MHP İl Başkanlığı olarak, çalışanın yanında olduklarını, işten çıkartılan işçilerle ilgili olarak hukuki destek sunmaya devam edeceklerini ve hak arama noktasında her zaman yanlarında yer alacaklarına dikkat çekti.

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, işçi çıkışları noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli açıklamayı yapacağına inandığını, bu sorunun bir an önce herkesi tatmin edecek şekilde noktalanması gerektiğini dile getirdi. Esendemir daha sonra önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü döneminde ÇGC’ye kazandırılan tesisi gezdirdi. Varlı ve beraberindekiler; tesisin bulunduğu konum ve manzarasının çok muhteşem olduğunu söylediler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER