Çelebi ve kurmayları Seyhan ilçede

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü, ilçe örgütleri ve ilçe esnaflarına gerçekleştirdiği ziyaretlerini sürdürüyor.

Çelebi ve kurmayları Seyhan ilçede
banner686

 İl Başkanı Mehmet Çelebi, il yöneticileri, il kadın ve gençlik kolları ile disiplin kurulu üyeleri son olarak Seyhan İlçe Örgütünü ziyaret etti. İlçe Başkanı Ahmet Dardağan ve ilçe yöneticileriyle bir araya gelen Çelebi, ilçe örgütünün yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Çelebi burada yaptığı konuşmada CHP’nin kararlı bir şekilde adım adım genel iktidara yürüdüğünü bildirdi. Parti içi birliğin, bütünlüğün ve planlı çalışmanın önemine vurgu yapan Çelebi, önümüzdeki süreçte yapılacak örgütlenme çalışmalarıyla ilgili örgüt yöneticilerinden beklentileri sıraladı.

HERKES BORÇ BATAĞINDA

İl ve ilçe yöneticileriyle birlikte esnaf ziyaretleri de yaparak toplumun nabzını tutan Çelebi, halkın ekonomik açıdan ciddi sorunlarla karşı karşı olduğunu vurguladı. Sadece tarım sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ve vatandaşların bankalara olan kredi borçlarının 2020 yılında 21,4 milyar lira artışla 125,4 milyar liraya kadar yükseldiğini aktaran Çelebi, “Sadece tarım sektörünün değil, esnafın, işçinin, memurun, emeklinin, yani halkımızın bankalara olan borcu  836 milyar liraya yükseldi. Covid-19 salgını döneminde halkın sorunlarını çözmek yerine halkı borçlandırmayı tercih etti.  Salgına karşı alınan önlemler nedeniyle işini kaybeden, işini kaybetmediği halde geliri azalan, zorunlu izne çıkarılan vatandaşlara temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için bankalardan borçlanmayı adres gösteren iktidar, vatandaşların bankalara olan borcunun geçen yıl yüzde 41 oranında büyümesine neden oldu. Bugün esnafından, çiftçisine, işçisinden emeklisine herkes borç batağında” dedi.

HALKIMIZ BU TABLOYU HAK ETMİYOR!

İktidarın başarısız ekonomi politikaları nedeniyle enflasyonun sürekli  olarak arttığını dile getiren Çelebi, “Son bir yılda fiyat artışı mevsim meyvesi olmasına rağmen portakalda yüzde 67, yumurtada yüze 66,8, mercimekte yüzde 58,9, ayçiçek yağında yüzde 51,9, pırasada yüzde 53,3, mısırözü yağında yüzde 53, margarinde yüzde 50,7, barbunyada yüzde 39,4 oldu. Sadece ocak ayında mandalinanın fiyatı bir önceki aya göre yüzde 27,3, sütün fiyatı yüzde 14, yoğurdun fiyatı yüze 14,1, zeytinin fiyatı yüzde 5,6, tavuk etinin fiyatı yüzde 3,5, kırmızı etin fiyatı yüzde 3, patlıcanın fiyatı yüzde 15 oranında arttı. Halkımız bu tabloyu hak etmiyor” diye konuştu.

YAZIKTIR, AYIPTIR, GÜNAHTIR!

İktidarın esnaf kredilerini faizle erteleme kararına da değinen Çelebi,  müjde diye sunulan bu kararın esnafı daha da çıkmaza sokacağını söyledi. Çelebi, “Bunun adı müjde değil, esnafın borcunu katlayıp, batırmaktır. Yazıktır, günahtır, ayıptır. CHP iktidarında tüm bu sorunları çözeceğiz. Esnafımız, üreticimiz, emeklilerimiz, işçilerimiz, memurlarımız, kısaca toplumun tüm kesimleri rahatlayacak. Üreten, ürettiğini adil paylaşan bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağız” ifadelerini kullandı.

CHP İKTİDARININ İLK HAFTASINDA YAPILACAKLAR

Çelebi, CHP iktidarının ilk haftasında yapılacakları da şöyle sıraladı:
“Katar Ordusuna peşkeş çekilen Sakarya Tank-Palet Fabrikası’nın hemen geri alıp, şanlı ordumuza iade edeceğiz. Esnafın, pandemi döneminde bankalardan aldığı kredilerin faizlerini silecek, anaparayı ise makul ölçülerde taksite bağlayacağız.
Bir kararname ile esnafın kira stopaj vergisini kaldıracağız. Çiftçilerin, bankalardan veya tarım, kredi kooperatiflerinden aldıkları kredilerin faizleri sıfırlayacak, anaparayı makul ölçülerde takside bağlayacağız. KYK borçlarından ötürü başlatılan tüm hacizleri durduracak, borçların faizlerini silecek, borçlu iş sahibi olduğunda, anaparayı makul taksitlere böleceğiz. Beşiktaş'taki terör saldırısında hayatını kaybeden 39 polis, 8 sivil toplam 47 şehidimiz için toplanan paraların tamamını faizleriyle birlikte hak sahiplerine teslim edeceğiz. 15 Temmuz Şehit ve Gazileri için vatandaştan toplanan paraların tamamını faizleri ile birlikte hak sahiplerine vereceğiz.  Hangi koşulda, bedeli ne olursa olsun, vatan topraklarına sahip çıkacak, Süleyman Şah Türbesi’ni vatan topraklarına geri götürerek, orada şanlı bayrağımızı dalgalandıracağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER