CHP'li Bulut fırıncı esnafını dinledi

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, vatandaşın fırına gittiğinde marketlerden gelen bayat ekmekleri tercih ettiğini söyledi.

CHP'li Bulut fırıncı esnafını dinledi

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da fırıncı esnafının sorunlarını dinledi. Pandemi ve ekonomik krizle birlikte un, maya, yağ, elektrik ve oduna gelen fahiş zamların fırıncı esnafını iflasın eşiğine getirdiğini belirten Bulut, iktidar tarafından yapılan desteklemelerin yetersiz olduğunu kaydetti.  

VATANDAŞ SICAK EKMEK ALAMIYOR

Vatandaşın sıcak ekmek alamadığını, fırıncının da ekmek satamadığını belirten Bulut, “Vatandaş kadar fırıncılar da dertli.  Geçen yıldan bu yana ekmek fiyatlarında bir artış olmadı ama maliyet açısından bakıldığında ekmeğin fiyatı iki katına çıktı.  Sadece geçen haftadan bu yana un yüzde 20 zamlandı. Sıcak ekmek bile almaya gücü yetmeyen vatandaş, bayat ekmeğe mahkum edildi” dedi. 

KENDİ HALİMİZE YANIYORUZ

Fırıncı esnafı da fiyat artışlarının kendilerini etkilediğini belirterek, una 10 gün içinde yüzde 20 oranında, 20 TL’den fazla zam geldiğini, 134 TL olan unun 164 TL’yi bulduğunu belirtti. Aynı zamanda oduna ve mayaya da zam geldiğini kaydeden esnaf, “Kendi halimize yanıp duruyoruz” ifadelerini kullandı. Unun geçtiğimiz yıl 77-78 TL, şu an 160-165 TL arası olduğunu söyleyen esnaf şunları söyledi: 
Vatandaş şimdi bile ekmek almaya zorlanıyor. Her şey çok pahalı.  Vatandaş ekmek alamıyor, fırıncı da bu maliyetlerle ekmeği yapamıyor. Vatandaş artık bayat ekmek alıyor. Bakkallardan, marketlerden gelen ekmekleri 4 tanesini 1 TL’ye ya da 3 tanesini 1 TL’ye zararına satıyoruz. 

SABAH, AKŞAMKİ EKMEĞİ ALIYORLAR

CHP’li Bulut’un, “Pandemiden önce bayat ekmek satışı yapılıyor muydu? sorusuna esnaf, “Bu kadar değildi, şimdi çok arttı. Vatandaş akşamdan kalan bayat ekmekleri sabah gelip alıyor. Ekmeği normal fiyatından 1.25 TL daha aşağısına alıyorlar” ifadelerini kullandı. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER