banner785

CHPli kadınlar fark yarattı

CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Oya Tekin göreve geldiği günden bu yana çalışmalarıyla farkındalık yaratmaya devam ediyor.

CHPli kadınlar fark yarattı
banner686

Kadın cinayetlerin de ki artışlar, kadına yönelik şiddet gibi alanlara ağırlık veren Tekin çalışmalarının merkezine kadınların eğitimini koydu.
İlçe ilçe, mahalle mahalle gezen Tekin Kadınların Adana’da ki sesi oldu.
Adana’nın tüm ilçelerini gezen Tekin yeni çalışmalarını anlatmaya devam ediyor.
10-18 Ekim Tarihlerinde değişik ilçe ve mahallelerde ki çalışmaları göz önüne alındığında Tekin ile Adana kadınları daha bilinçli ve hakkını arayan bir sürece evrilmiş gibi görünüyor.

Karanlıkta Uyananlar

Tekin Kadın çalışmasının yanısıra “Karanlıkta Uyananlar” başlıklı bir çalışma başlatarak farklılığını bir kez daha ortaya koydu.
Konuyla ilgili Tekin; “Her gün karanlıkta uyanıp bizler evde kalabilelim diye canları pahasına soframızdaki sıcak ekmeği, çocuğumuzun sütünü bize getiren Apartman Görevlilerine kulak veriyoruz. Bugün eşinin vefatından sonra onun mesleğini devam ettirip, aydınlık yüzlü bir delikanlı yetiştiren Hale Hanıma misafir olduk.
Gün boyu bitmeyen mesaisinden, sağlık önlemleri olmaksızın çalışmasına ve buna karşın insanların saygıyı esirgeyen bakışlarına kadar birçok sorunu konuştuk.
Toplumun görmezden gelinenlerine, kulak tıkananlarına ses olmaya devam edeceğiz. 
Hale Hanıma ve dünyanın yükünü omuzlayan bütün kadın emekçilere selam olsun” dedi. 
CHP Adana İl Kadın Kolları “Karanlıkta Uyananlar” çalışmasının ikincisi için bir başka kapı daha çaldılar.
Her açılan kapının ardında sıcak bir tebessüm ve dostça bir ortamla buluşuldu.,


Avukat Oya Tekin ikinci ziyaretiyle ilgili olarak; “Güneş görmeyen dairelerinde, gün boyu bitmeyen mesaileriyle yaşamın tüm yükünü omuzlayan apartman görevlileriyle buluşmaya devam ediyoruz.
Bugün eşinin emekliliğinden sonra mesleği devralıp devam ettiren Sabahat Hanıma, rengarenk çiçeklerle süslediği o küçük dairesinde misafir olduk. 
Üniversitede okuttuğu kızlarından, görmezden gelinip sorunlarına kulak tıkanmasının yüreğinde bıraktığı yorgunluğa kadar pek çok şey konuştuk.
Halkın partisi emeğin olduğu her yerde olmaya devam edecek!
Yaşasın emekçi kadınların dayanışması” dedi.

Kadınlar Şiddete Karşı Elele

CHP Adana İl Kadın Kolları birlikte hareket edebileceği, güç birliği oluşturabileceği yapılarla bir araya geliyor. Bu yapılardan biri olan ve Adana’da çalışmalarını sürdüren “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” ile toplumda artan şiddeti ve kadın cinayetleri konuşuldu. 
Sosyal Belediyecilik, Derman Belediyecilik ve Halkçı Belediyecilik Çalışmalarıyla Buluşmak

CHP Adana İl Kadın Kolları olarak alana özel çalışmaların yanı sıra Adana’da ki CHP’li belediyelerin, sosyal belediyecilik alanında attıkları adımlarda yanında olundu.
Tekin konuyla ilgili açıklamasında; “Seyhan Belediyesinin Sarıhamzalı mahallesinde yaptığı Park, sosyal belediyecilik anlayışının en iyi örneklerin birini temsil ediyor. Park, mahalleli için bir nefes alma noktası, çocukların, gençlerin güven içinde eğlenebilecekleri bir alan olmuş. Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerimiz her tarafta bu örnekleri çoğaltıyorlar. Vatandaşlarımızla birlikte huzur, güven ve refah içerisinde yaşamamızı sağlıyorlar” dedi.

TTB’nin Zor Günlerinde Yanında Olmak

CHP Adana İl kadın Kolları iktidarın son zamanlarında hedefi haline gelen TTB şahsında Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti. TTB Merkez Konseyinin yeni döneminde 2.Başkan olarak görev yapacak olan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten’i tebrik ettiler. 
Tekin ziyaretle ilgili olarak; “Ziyaretimiz sırasında Covid-19 pandemisinin artışının yanısıra kadına yönelik şiddeti de ele aldık. Covid sürecinin sağlıkta olduğu gibi kadına yönelik şiddetin de artmasında önemli bir faktör olduğunu belirttik. Her iki konuyla ilgili çalışmaların ortaklaştırılmasının önemine vurgu yaptık. 
Ayrıca sağlık emekçilerinin bu süreçte yaşadığı zorlukları, çalışma koşullarını, yaşam risklerini konuştuk. Özellikle Covid-19’un bir meslek hastalığı olarak kabul edilmesinin altını çizdik” dedi.
Kadın Muhtarla Omuz Omuza
CHP Adana İl Kadın Kolları olarak yerel yönetimlerin en önemli saç ayağını oluşturan muhtarlarla da buluşuluyor. Adana Yeşilyurt Mahalle Muhtarı hem bir kadın olması, hem de ikinci dönem muhtarlığı kazanması, örnek çalışmalara imza atması nedeniyle ziyarette bulunuldu.
Tekin, Muhtar Günay Şahin ile görüşmesini şu şekilde özetledi; “Yeşilyurt mahalle muhtarımız Günay Şahin ile birlikte Seyhan Belediyemizin Yeşilyurt Mahallesinde yakın zamanda açılışını yaptığı Bilgi Merkezinde dostça ve yararlı bir sohbet gerçekleştirdik.
Bilgi Merkezinde aynı zamanda çocuklarımız, gençlerimiz derslerini çalışıyorlardı. Muhtarımızla, çocuklarımızın mola verme sürelerinde geç saatlere kadar birlikte olduk” dedi.
Feke’de Kadına yönelik şiddeti konuştuk, açılışlara katıldık.Oya Tekin bu ziyaretle ilgili olarak; “Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Feke'nin su ve ulaşım sorunlarını çözen "Yepyeni Projelerle Yenilenen FEKE" Büyükşehir Belediyemizin halka hizmet anlayışının en güzel örneklerinden, Süphandere ve Ormancık açılışlarına katıldık” dedi.

Kadınlarla Şiddeti Konuştuk

Feke’nin Belenköy,  Düşmüş, Süpandere, Gürümze, Keklikçi  mahallelerinde kadınlarla buluşan Tekin burada kadınlara yönelik şiddeti konuştu.
Kadınlara yönelik eğitim çalışmasına, 2015 yılında boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından kıskançlık nedeniyle 4.5 aylık hamileyken öldürülen, diğer çocuğu ise annesinin kapısının önüne bırakılan Burcu Çitçi’nin annesi de katıldı.
Eren Yıldırım Davasında Kadınlar Vardı
CHP Adana Kadın Kolları, Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın devam eden davası için Adana Adliyesi’ndeydi. Tekin, davayla ilgili olarak; Geleceğimizin kadınların ve gençlerin yürüdüğü yollarda yeşereceği inancıyla haklı mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
Kadın Destek Hattı Sahipleniliyor
CHP Adana Kadın Kollar olarak haftanın son çalışması, Çukurova İlçesi 100.yıl mahallesinde gerçekleştirildi. Burada ki eğitim konusu; “Kadına Destek Hattı ve İstanbul Sözleşmesi” oldu. 
Tekin kadınlara hitaben yaptığı konuşmasında net bir mesaj verdi; “Kadınlar sadece yaşam hakkı için yüzyıllardır mücadele veriyor, bizler bu mücadelenin unsurlarını büyütmek için aranızdayız” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER