Covid-19 aşısı hakkında flaş iddia!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Çin'den sipariş edilen koronavirüs aşısının 'aracısız' olduğu sözlerini anımsattığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, "Birinci aşılarda firmanın adı yazıyor. Bugün uygulanan aşılarda ise Keymen İlaç etiketi var. Madem herhangi bir ilaç şirketi aracı değil, neden o zaman Keymen İlaç’ın burada etiketi var?" sorusunu yöneltti.

Covid-19 aşısı hakkında flaş iddia!
banner686

ARACI FİRMA YOKSA NEDEN AŞILARDA KEYMEN İLAÇ ETİKETİ VAR?


CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, koronavirüs aşısına ilişkin Sağlık Bakanı Koca'ya 'aracı firma'yı sordu. Koronavirüs salgınının başlangıcından bu yana Bakan Koca başta olmak üzere iktidarın, topluma şeffaf bir şekilde açıklamaları yapmaları gerektiğini anlattıklarını belirten Bulut, "Ancak nedense Sağlık Bakanı bu yöntemi benimsemedi. Maskelerde başlayan kaos, PCR testinde, sonra da grip aşısı derken Covid aşısında da benzer şeyler yaşandı" dedi.

"10 GÜNDE 2 MİLYONA BİLE ULAŞAMADI"

Koronavirüs aşısının ithal sayısında ve uygulanma zamanlarında açık bilgi verilmesi halinde güven oluşturulacağını anlattıklarını belirten Bulut, "Ancak ne hikmetse günde 2 milyon aşı vurduracağım diyen Sağlık Bakanı 10 günde 2 milyona bile ulaşamadı. Verilen siparişler de yerine gelmedi" dedi.

"MADEM HERHANGİ BİR ŞİRKET ARACI DEĞİL, NEDEN KEYMEN İLAÇ'IN ETİKETİ VAR?"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, aşı konusunda aracı firma olup olmadığını sorduklarında, "Hayır, kesinlikle bir aracı şirket yok" yanıtı alındığını hatırlatan Bulut, şöyle konuştu:
" Sağlık Bakanı Koca, aşıların aracı firma olmadan getirildiğini iddia ediyordu. Gelen 2. doz aşıda da Keymen imzası var. Keymen aracı firma mı, değil mi? Keymen’e herhangi bir ücret ödeniyor mu? Madem Keymen aracı firma değil, neden gelen 2. doz aşıların üzerinde Keymen yazıyor? Sinovac aşılarının getirilmesinde Keymen İlaç’a ödeme yapılıp yapılmadığı, neden bu yolun tercih edildiği açıklanmıyor. Defalarca Sağlık Bakanlığı’nı pandemi sürecinin şeffaf yürütülmesi gerektiği yönünde uyardık. Bakan, bu soruları şefaflık adına bir an önce yanıtlamalı. Aracı da olabilir, bunu baştan izah etseniz, topluma kaç liradan, ne kadar sayıda ithal edildiğini daha gerçeklikle ifade etseniz belki de bu pandemi sürecini hep birlikte yönetir hale gelirdik. Ancak siyasal başarı elde etmek uğruna toplumu yanıltmanız aşıya olan güveni de düşürmektedir."
 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER