banner735

Demirçalı: Yaşanan Utanç Tablosudur

CHP Milletvekili Ali Demirçalı, “Adana’da Devlet Hastanesi’nde bugün yaşanan olay skandal olmaktan daha da öteye giderek İnsanlık ayıbı olarak karşımıza çıkmıştır.” dedi.

Demirçalı: Yaşanan Utanç Tablosudur
banner686

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Adana’da yaşanan sağlık skandalı ve ayıbını TBMM gündemine taşıdı. Demirçalı, devlet hastanesinde yaşanan olayı “Utanç Tablosu” olarak nitelendirerek, “Devletin hastanesinde yaşanan sağlık skandalını üzelerek ve kahrederek izledik” dedi.

Demirçalı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Adana’da yaşanan olayın skandal olmaktan daha da öteye insanlık ayıbı olduğunu belirterek şöyle dedi:

Sağlık Bakanlığı olarak her defasında kamuoyunun önüne çıkarak, Acil sağlık hizmeti vermekle yükümlü kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları, sağlık güvencesi olup olmadığına, ödeme gücü bulunup bulunmadığına veya tedavi masraflarının nasıl karşılanacağına bakılmaksızın, acil hastaların hastanelere kabul edileceğini duyurmuştunuz.

Başbakan ve Bakanlık olarak siz, seçim meydanlarında ve televizyon ekranlarında defalarca bu güvenceyi vererek vatandaşlardan oy istemiş, bu konuda oy devşirmek için yoğun çaba harcamıştınız.

Ancak Adana ilinde bugün yaşanan bir olay skandal olmaktan daha da öteye giderek insanlık ayıbı olarak karşımıza çıkmıştır.

Karın ağrısı şikâyetiyle, Adana Devlet Hastanesi'nde apandisit teşhisi konulan 28 yaşındaki Cariye Mercan'ın, acil ameliyat kararı alınmasına karşın saatlerce bekletilmesi ve eşinin bu bekletilmeye tepki göstermesi sonucu hastaneden kovulmaları Adana’da ve ülkemiz kamuoyunda ciddi tepkiyle karşılanmıştır.

Ameliyata alınmayan ve Kolunda serum, üzerinde ameliyat kıyafetiyle yakınları tarafından hastaneden hasta yatağı ile ambulans olmadan çıkartılan Mercan, başka bir hastaneye götürülmek durumunda kalmasını, televizyon ekranlarından üzülerek ve kahrederek izledik.”

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan yazılı yanıt istediği sorular şöyle:

“1-Her defasında hiçbir hastanın, hastanelerden geri çevrilmeyeceğini beyan etmenize rağmen, Adana’da bu insanlık ayıbının tekrarı neden yaşanmıştır?

2-Her defasında soruşturma açıldı gerekli incelemeleri yapıyoruz açıklamalarınız hastaları sağlıklarına kavuşturmaya yetmediği gibi ölümle de burun buruna getirmektedir. Bu konunun çözümü nasıl gerçekleşecektir?

3-Hasta yakınları ile hastane personeli arasında yaşanan sorunlardan hastaların etkilenmesi ve tedavilerin yarım bırakılması dünyanın başka hangi ülkesinde yaşanmaktadır?

4-Yaşanan bu insanlık ayıbı karşısında hasta, hasta yakınları ve Adanalı yurttaşlarımızdan özür dilemeyi düşünüyor musunuz”

banner625

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
cyberturk.biz